T-cell workshop se poprvé konal na půdě 2. lékařské fakulty

Štítky
T-cell workshop poprvé na půdě 2. lékařské fakulty. Foto: organizátoři T-cell worskhopu

Mladí imunologové (Czech Young Immunologist) pod záštitou České imunologické společnosti nově ve spolupráci s mladými ČSAKI a Českou společností pro analytickou cytometrii uspořádali tradiční T-cell workshop poprvé na půdě 2. lékařské fakulty a FN Motol.

Mladá imunoložka Iva Benešová, jedna z organizátorů T-cell workshopu při networkingu po přednáškách. Foto: organizátoři T-cell worskhopu

První den byl již tradičně věnován odborným přednáškám, letos promluvilo 12 řečníků a přednášky byly orientovány převážně na nové trendy a vývoj v klinice a klinicky zaměřeném výzkumu.

Další část T-cell workshopu byla zaměřená kliničtějším směrem. „Měla za cíl oslovit nejen laboranty ale i lidi, kteří nepracují v klinické laboratoři,“ upřesňuje Iva Benešová z Czech Young Immunologist, která workshop spoluorganizovala.

Všimla si, že oproti předchozím ročníkům, které proběhly na půdě Akademie věd, se díky konání akce v Motole proměnila jak množina řečníků, tak bylo i jiné složení účastníků konference v auditoriu.

„Ústav imunologie 2. lékařské fakulty a FN Motol nabízí široké spektrum diagnostických metod, které mohou být inspirativní pro lidi z jiných diagnostických laboratoří. A zároveň lidé z výzkumu nemusí přesně znát, jak daná diagnostická metoda funguje. Mám na mysli například detekci autoprotilátek proti dsDNA pomocí bičíkovce,“ tuší důvod Iva Benešová.

Druhý den nabídl praktické ukázky v laboratořích. Foto: organizátoři T-cell worskhopu

Druhý den účastníci totiž procházeli laboratoří na Ústavu imunologie. Dozvěděli se, jak fungují jednotlivé metody a měli možnost vidět jejich praktické ukázky. Své brány účastníkům T-cell worskhopu otevřel i CLIP (Childhood Leukaemia Investigation Prague).

Akce přilákala na svůj bohatý program více než sto lidí.

Mladá imunoložka Iva Benešová doporučuje všem lékařům a medikům, aby příští ročník nevynechali, protože imunologie a klinická praxe jsou prostě provázané.

„Krásnou ukázkou během T-cell workshopu byla přednáška Mgr. Veroniky Niederlové z Ústavu molekulární genetiky AVČR, kteří spolupracují s prof. Šumníkem a doktorem Neumanem z pediatrické kliniky zde v Motole. Přednáška ukázala, že když chce lékař dělat výzkum, ale netroufá si nebo nemá čas být v laboratoři, tak propojení s Akademií věd nebo jiným pracovištěm má skvělé výsledky,“ říká Mgr. Iva Benešová.

Wokshop byl tak jako každý rok zdarma a díky zapojení ČSAKI přinesl účastníkům 6 kreditů do systému postgraduálního vzdělávání.