Prof. Jacques J. M. van Dongen obdržel titul doctor honoris causa Univerzity Karlovy

Fotografie archiv prof. van Dongena.
Fotografie: Archiv prof. van Dongena

Prof. Jacques J. M. van Dongen, M.D., Ph.D., je zcela mimořádnou evropskou vědeckou osobností v oboru lékařské imunologie a diagnostických technologií v oblasti maligních i nemaligních poruch krvetvorby. Na pozici lékařského imunologa strávil většinu své odborné kariéry na Erasmově univerzitě v Rotterdamu a na Leidenské univerzitě.

„Profesor van Dongen má k naší univerzitě zvláštní vztah a významně přispěl ke vzestupu jednoho z našich nejvíce vzkvétajících vědeckých oborů. Na počátku 21. století rozpoznal potenciál malé skupinky tehdy mladých vědců ze střední a východní Evropy a přizval je ke spolupráci v nově vznikajícím konsorciu EuroMRD. Tím jim poskytl unikátní příležitost ke spolupráci s nejlepšími vědci v oboru výzkumu leukémií v Evropě,“ řekl během slavnostního projevu ve Velké aule Karolina děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. Co se podle něj může jevit jako normální v roce 2022, rozhodně normální nebylo v období transformace střední a východní Evropy a šlo o silný impuls pro český výzkum v oboru dětské onkohematologie.

„Jacques van Dongen nabídl této skupině také účast při přípravě evropského grantu STREP v roce 2006 – ten se stal základním kamenem konsorcia EuroFlow. Dnes je tato skupina vědců, známá jako CLIP, významným partnerem jak ve výzkumu, tak v koordinačních aktivitách výše zmiňovaných konsorcií a díky tomu hraje i důležitou roli v tomto oboru výzkumu celosvětově. Pane profesore van Dongene, velmi si vážíme vaší dlouhodobé podpory české vědy,“ uvedl prof. Babjuk.

Profesor van Dongen se už v druhé polovině osmdesátých let 20. století intenzivně zajímal o vývoj nových technologií pro určování klonality lymfocytů v diagnostice lymfoproliferativních onemocnění. Je široce respektovaným vědcem, jenž přispěl do oblasti lékařské imunologie a hematoonkologie mimo jiné publikováním více než 500 odborných článků v mezinárodních peer-reviewed časopisech. Tyto práce se následně dočkaly více než 37 tisíc citací. Dále je autorem nebo spoluautorem nespočtu knih, knižních kapitol a dalších publikací. Byl pozván k množství (více než 600) mezinárodních přednášek, přičemž nemalá část se konala na kongresech a mítincích předních světových odborných společností oboru. Jeho práce byla oceněna řadou národních a mezinárodních cen.

Vytvořeno: 11. 10. 2022 / Upraveno: 31. 10. 2022 / Mgr. Stanislava Lindenthalová