Na běhu Robotické olympiády se čím dál více podílejí studenti. Robotika letos celosvětově převážila nad laparoskopií

Na běhu Robotické olympiády se čím dál více podílejí studenti. Robotika letos celosvětově převážila nad laparoskopií

Robotické olympiády, na níž se studenti učí zacházet s chirurgickým systémem da Vinci, se letos zúčastnilo kolem 135 zájemců. Vítězem se stal Jan Palouček z druhého ročníku. Mezi čtrnáct finalistů se probojovaly čtyři studentky, z nichž jedna skončila na třetím místě. Na akci se čím dál více podílí studenti, finalisté z předchozích ročníků. Soutěž se poprvé konala i během svátků a přes víkendy. Zástupce společnosti Synektik, která konzoli zapůjčila, připomněl zásadní roli Motola v regionu a vyzdvihl, že robotická chirurgie letos celosvětově poprvé převážila nad laparoskopií.

Robotické olympiády, na níž se studenti učí zacházet s chirurgickým systémem da Vinci, se letos zúčastnilo kolem 135 zájemců. Mezi čtrnáct finalistů se probojovaly čtyři studentky, tedy více než v předchozích letech. Vítězem se stal Jan Palouček z druhého ročníku, druhý skončil Ondřej Pražák a na třetím místě Annemarie Černohorská. Hlásili se i zájemci z jiných fakult, několik z nich nahradilo odhlášené účastníky z 2. lékařské. Řady finalistů tento rok obohatil i jeden student anglické paralelky, Ron Yulish z Izraele. Soutěž se poprvé konala i během svátků a přes víkendy.

Finále se konalo 12. května. Letos se přesunulo z předsálí Velké posluchárny o dvě patra níže, před malé posluchárny. Soutěž sestávala ze tří cvičení. Před každým z nich se losovalo pořadí. Někteří finalisté z minulých ročníků tradičně pomáhali jako lektoři.

 

„Vůbec poprvé jsme využívali i květnové svátky a víkendy, protože jsme měli přístroj zapůjčený na kratší dobu,“ řekl dr. Vojtěch Novák, který s nápadem Robotické olympiády přišel a od roku 2022 ji organizuje. Loni v listopadu díky tomu obdržel  Cenu Arnošta z Pardubic Univerzity Karlovy za vynikající počin. „Obecně je zajímavé, že studenti z nižších ročníků, od prváku do třeťáku, mají dobré výsledky – rozhodně ne horší než ti z vyšších ročníků. A možná se jich účastní i víc. Ve finále máme napoříklad hodně třeťáků,“ rozvedl.

„Výrazně nám letos pomohli lidé z děkanátu ohledně přihlašování, které bylo už druhý rok elektronicky. (...) Čím dál tím víc se na výuce samé podílí studenti: vždycky oslovím finalisty z předchozího ročníku, jestli by nechtěli učit v tom následujícím ročníku. Víc než 90 procent slotů odučili studenti,“ zdůraznil.

„Vítězové a finalisté z prvních ročníků Robotické olympiády už jsou nyní ve věku kmenovéch lékařů. Kolegyně z Urologické kliniky, Adéla Štekrtová, která se účastnila finále v prvním ročníku „už je z velké části schopná s robotem zacházet a pevně věřím, že nejbližší době se z ní stane konzolový chirurg“, rozvedl dr.Novák přínos do praxe.

 „Měli jsem to s pomocí tabulky pěkně rozplánované. Obsloužil jsem pár slotů. Strávil jsem tím necelé dva dny,“ shrnuje časovou náročnost lektorování medik Petr Zajíc. „Tenhle víkend byla konzole volná, a tak jsem se dohodnul, že si tam půjdu na pár hodin sednout. Ze zvědavosti jsem si chtěl vyzkoušet některá cvičení, jejich limitace – co si v nich člověk může a nemůže dovolit, abych věděl, co tady při brífingu před cvičeními soutěžícím poradit," rozvedl.

Nalevo lektor Petr Zajíc, vpravo dr. Vojtěch Novák

Annemarie Černohorská se Robotické olympiády zúčastnila potřetí, ve finále letos byla poprvé. „Počítačové hry jsem nikdy moc nehrála. Ale šiju si vlastní oblečení, to mi mohlo pomoct s prostorovým vnímáním a jemnou motorikou. Dělám věci rukama, origami,“ říká studentka třetího ročníku. Ze zaměření ji nejvíce láká pediatrie. Chirurgie by ji bavila – považuje ji za zábavnou a líbí se jí, jak se obor posouvá. Není si ale jistá, jak by ji dokázala skloubit se svými životními plány.

Počítačové hry ale hrál, třebaže ne intenzivně, Ron Yulish, jediný účastník finále z anglické paralelky. „Hraju na housle, už skoro 20 let. To mi, myslím opravdu pomohlo,“ říká. Vzpomíná si, že na recitálu na střední škole hrál Dvořáka, jinak se jeho repertoár zaměřoval hlavně na Bacha a Beethovena. „Jako možnost to nezavrhuji,“ odpovídá na otázku, zda si sám sebe dokáže představit jako robotického chirurga.

 

Letošní rok je milníkem – robotická chirurgie se stává celosvětově první chirurgickou léčbou, pokud jde pacient na operaci,“ zdůraznil  Jan Zatloukal ze společnosti Synektik, klinický specialista pro robotickou chirurgii, který má starosti robotické programy v České republice. Firma Synektik, která konzoli na Robotickou olympiádu zapůjčila, tyto systémy distribuuje v České republice, na Slovensku, v Polsku a nově získala zastoupení také v Pobaltí. V celém regionu je přes 130 systémů da Vinci.

 

Z prezentace společnosti Synektik: Robotická chirurgie se stává první modalitou v chirurgické léčbě

Z firemní prezentace uvádí Zatloukal pro srovnání další zajímavá data: každých 13 vteřin začíná ve světě robotická operace, zatímco v roce 2017 to bylo každých 38 vteřin. V roce 2019 bylo roboticky technologií da Vinci celosvětově odoperováno 1,3 milionu pacientů a do roku 2024 jejich počet stoupl na 2,5 milionu. „Robotická chirurgie je tedy na vzestupu a největší expanzi zažívá všeobecná chirurgie,“ shrnuje.

 

Data z prezentace společnosti Synektik:

V České republice je v provozu 28 robotických systémů v 25 centrech. Značná část nemocnic už se rozhoduje pro druhý systém, některé i pro třetí a další systém. Průměrná utilizace těchto systémů je 400 operací ročně. Loni bylo v České republice roboticky odoperováno 10 000 pacientů.

Objem robotických operací v urologii, která je zlatým standardem, meziročně narůstá dvakrát. Krajním extrémem je hrudní hrudní chirurgie, kde počet operací v poměru s předchozími lety narostl 48krát.

 

Zatloukal dále připomíná, že role Motola jako největšího robotického centra v České republice a na Slovensku je v regionu zásadní. „Když někdo někde zavádí novou metodu nebo postup, nejprve se zpravidla ptá, jak se to dělá v Motole,“ konstatuje. Týmy z nemocnic, kde zavádějí robotickou chirurgii, se jezdí do Motola zaškolovat – na urologii, chirurgii, hrudní chirurgii či kardiochirurgii.

Děkan 2. lékařské, prof. Marek Babjuk, který je sám urolog, při vyhlášení výsledků pogratuloval všem finalistům. Zatímco loni připomněl, že ve výsledcích se může odrážet momentální kondice, letos zdůraznil, že „v chirurgii je to mnohdy o vytrvalosti“.

„Na vás, na robotiku a na 2. lékařskou,“ uzavřel soutěž děkan 2. LF prof. Marek Babjuk. Napravo Jan Zatloukal.

 

Související

Už jste podali ruku robotovi?

21. 6. 2022

Medici z 2. lékařské fakulty měli jako první v Česku unikátní příležitost seznámit se s ovládáním robota Da Vinci už během studia. O jejich výcviku, olympiádě a probíhajícím výzkumu hovoří dr. Vojtěch Novák z Urologické kliniky.

 

Adéla a její da Vinci

7. 1. 2025
Štítky

Dr. Adéla Štekrtová z Urologické kliniky 2. LF UK a FNM o své cestě k tomu stát se nejmladší českou operatérkou na robotickém chirurgickém systému.

Vytvořeno: 15. 5. 2025 / Upraveno: 16. 5. 2025 / Bc. Luděk Liška