Latinská lékařská terminologie – podmínky

Podmínky pro získání zápočtu za daný semestr:

• Aktivní účast na seminářích, maximálně 2 absence během 1 semestru (+ max. 1 absence omluvená lékařem). Při překročení povoleného počtu absencí příp. nárok na zápočet zaniká.
  • Alespoň 70% úspěšnost ve 2 semestrálních testech (body z obou testů se sčítají).
  • V případě nedostatečného počtu bodů ze semestrálních testů alespoň 70% úspěšnost v zápočtovém testu (3 pokusy).
  • Zápočet za zimní semestr musí být získán do konce zimního zkouškového období. Bez tohoto zápočtu student nesmí navštěvovat kurzy Lékařské terminologie v letním semestru.

Zkouška, její součásti:

Zkouška se skládá z písemné části (gramatický test) a ústní části, vycházející z autentického lékařského textu, jeho překladu, vysvětlení v něm obsažených gramatických jevů a lexikálního výkladu probraných slov.

Poznámka:
Ke zkoušce je dále nutné nastudovat tyto přílohy základní učebnice Kábrt, J., Chlumská E.: Lékařská terminologie, Avicenum, Praha 1988 a další vydání:

1. česko-latinsko-řecký slovník nejběžnějších lékařských termínů, včetně genitivů a rodů u substantiv, str. 226–232,
  2. nejběžnější zkratky používané při psaní receptů, str. 184–191 – rozvedení zkratek v latině, překlad do češtiny,
  3. příklady běžně užívaných remedií, str. 192–194 – porozumění latinským termínům,
  4. různé druhy a formy léčivých prostředků, str. 195–199 – názvy jednotlivých skupin + jeden zástupce z každé skupiny,
  5. ukázky pitevních diagnóz, str. 200–211 – fakultativně, doporučujeme pro úspěšné porozumění lékařským textům předkládaným při ústní části zkoušky.

Literatura:

Povinná:

• NEČAS, HUŠKOVÁ, SCHÁNĚLOVÁ – Latina 1, výukové materiály, Hradec Králové 2014
  • KÁBRT, J., CHLUMSKÁ, E.: Lékařská terminologie, Avicenum, Praha 1972 + další vydání

Doporučená:

• VEJRAŽKA, M., SVOBODOVÁ, D.: Terminologiae medicae ianua: úvod do problematiky řeckolatinské lékařské terminologie pro studenty magisterského studia lékařství UK, Praha 2002 (klíč ke cvičením) + další vydání
  • KÁBRT, J., CHLUMSKÁ, E.: Úvod do lékařské terminologie, SPN, Praha 1991
  • ŠOUREK, F.: Základy latinské lékařské terminologie, SPN, Praha, 1990
  • VESELÁ, A.: Lékařská terminologie pro fyzioterapeuty, UK, Praha 1999 (klíč ke cvičením)
  • SVOBODOVÁ, D.: Terminologiae medicae vestibulum, UK, Praha 1999
  • KOZLÍKOVÁ, D.: Cvičení z latinské terminologie, UK, Praha 1991
  • MAREČKOVÁ, E., REICHOVÁ, H.: Úvod do lékařské terminologie, SPN, Praha 1990 + další vydání