Hlas pracovišť: Klinické stáže nebo očkování za zvýhodněné ceny nabízí nejmladší klinika 2. lékařské

V září minulého roku byla založena Klinika infekčních nemocí a cestovní medicíny jako společné pracoviště naší fakulty a FN v Motole. Dokonce již někteří studenti pátých a šestých ročníků měli možnost při výuce nahlédnout do našich nově zrekonstruovaných prostor. Čím je ale naše klinika zajímavá, čím se odlišuje a co může fakultě přinést?

1. Moderní klinická výuka. V kolektivu, ve kterém připravujeme výuku, si myslíme, že student nemá chodit do školy poslouchat „čtené“ prezentace. Chceme, aby se student do výuky aktivně zapojoval, sám řešil nejčastější klinické stavy a diskutoval s vyučujícím. Vytvořili jsme proto koncept, kdy student dostane k dispozici úvodní webcast, který si poslechne před zahájením výuky. Na seminářích je následně téma již probíráno především na typických klinických situacích či kazuistikách. V seminářích se snažíme využívat interaktivní výukové nástroje, jako je např. Kahoot či Slido. Pro následné zopakování učiva má student k dispozici handout shrnující samotnou problematiku. Chceme, aby úroveň výuky i všech materiálů byla zcela shodná i pro studenty v anglickém jazyce.
  2. Kvalitní klinické stáže. Studenty vždy zapojujeme do chodu oddělení, a proto, když přijdete na klinickou praxi k nám, dostanete své vlastní pacienty, u kterých budete dělat ranní vizity, rozhodovat o potřebných vyšetřeních či ordinovat léky –⁠ vše samozřejmě pod dohledem lékařem, který se vám bude věnovat. O pacientech budeme následně diskutovat, aby pro vás stáž byla co nejpřínosnější. Zajišťujeme stáže v rámci předmětů K10, Interna III, ale také vítáme všechny dobrovolníky, kteří mají zájem o infekční lékařství či interní obory.
  3. Multidisciplinární přístup a mezioborová spolupráce i ve výuce. Samotný náš obor by bez velmi intenzivní mezioborové spolupráce nemohl téměř existovat, neboť problematika infekcí se prolíná všemi odvětvími. Proto se snažíme propojovat i samotnou klinickou výuku mezi jednotlivými obory a přispívat k výuce příbuzných předmětů, aby student získal ucelený přehled. Tento princip uplatňujeme například v rámci spolupráce s Interní klinikou 2. LF UK a FN Motol, kde se podílíme na výuce témat s úzkou návazností na infektologii (horečka a zánět nejasné etiologie, infekce jater a žlučových cest, průjmová onemocnění, infekce u interně polymorbidních pacientů či principy antibiotické terapie).
  4. Příprava a zajištění klinických stáží v tropech. Již v názvu kliniky se hlásíme k problematice cestovní medicíny. Našim studentům pomáháme s kompletní zdravotní přípravou před výjezdem na zahraniční stáž. Můžete se na nás obrátit, pokud budete potřebovat vyplnit potvrzení o prodělaných infekcích či očkování, vyšetřit protilátky pro účely stáže v zahraničí či poradit s očkováním nebo antimalarickou profylaxí. Pro studenty vyjíždějící do tropů nabízíme i individuální konzultace v tropické medicíně a snažíme se rovněž zajišťovat samotné stáže na spolupracujících pracovištích v tropech.
  5. Očkování za bezkonkurenční ceny. Díky vstřícnosti vedení FN Motol nabízíme všem studentům a zaměstnancům 2. LF UK komerční očkování pouze za nákupní ceny od distributora, bezplatné poradenství či vystavení mezinárodního očkovacího průkazu. Podrobnosti najdete zde.

MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., přednosta kliniky

MUDr. Aneta Nyčová, zástupkyně přednosty pro výuku

Vytvořeno: 2. 1. 2023 / Upraveno: 3. 1. 2023 / Odpovědná osoba: Bc. Nikola Musilová