Výzvy medicíny pro 21. století

V sympoziu Výzvy medicíny pro 21. století se formou série krátkých přednášek v dopoledním bloku a panelové diskuse v odpoledním bloku budeme zamýšlet nad úkoly medicíny pro lidstvo v dnešním světě čelícím hrozbám změn klimatu, pandemických nemocí a humanitárních tragédií. Témata z oblasti současné medicíny bude dopoledne prezentovat mladší generace lékařů a dalších odborníků věnujících se biomedicínskému výzkumu. Odpolední blok zahájí přednáškou Mozek a faktomluva děkan fakulty prof. Vladimír Komárek.

Sympozium proběhne ve čtvrtek 14. listopadu 2019 v rámci akce Týden vědy a techniky AV ČR.

Oba bloky se konají v areálu teoretických ústavů 2. lékařské fakulty na Plzeňské (zastávka tramvají a autobusů Motol, Plzeňská 311, Praha 5), a to v Pelouchově posluchárně v budově zvané Žížala.

Nemoci, vize, technologie

9–11 h / Pelouchova posluchárna

Pohled mladé generace lékařů a odborníků věnujících se biomedicínskému výzkumu na témata z oblasti současné medicíny. Série krátkých přednášek je určena zejména pro studenty středních škol.

• Očkokalypsa, aneb návrat smrtících nemocí? Aneta Nyčová, Bc. Tomáš Jelínek (Medici PRO očkování)
  • Jak může mobil pomoct dítěti s cukrovkou? MUDr. Vít Neuman
  • Budeme všichni „dementní“? MUDr. Martina Pařízková
  • Genová editace v léčbě vrozených onemocnění MUDr. Markéta Racková

Umíme léčit společnost?

14–16 h / Pelouchova posluchárna

Co nás 30 let od osvobození více ohrožuje? Lži a pomluvy, nebo demence a pandemie? Může se mozek a lidstvo bránit? Panelová diskuse. Moderuje prof. Jan Zuna.

• Mozek a faktomluva prof. Vladimír Komárek
  • Stárnutí populace, demence a její prevence – výzva 21. století prof. Jakub Hort
  • Epidemie infekčních nemocí ve 21. století: Jaký vliv mají změny klimatu, životního prostředí a naší společnosti? dr. Milan Trojánek

Umíme léčit společnost? (pdf)

Facebookovou událost k sympoziu najdete zde.

Na sympozium naváže diskusní setkání s účastníky sametové revoluce.

Dále probíhá na fakultě po celý týden happening k výročí 30 let od sametové revoluce.

Vydáno: 6. 11. 2019 / Poslední aktualizace: 8. 11. 2019 / Odpovědná osoba: Mgr. Ing. Tereza Kůstková