Gynekologický preventivní projekt Tady jde o ženy

Nadace O2 opět udělovala Divokou kartu programu SmartUp. Jako s každou novou vlnou, i tentokrát byl překonán dosavadní rekord – s celkovým počtem 2240 hlasů zvítězil projekt s názvem Tady jde o ženy. Studentky 2. lékařské fakulty, a zároveň budoucí gynekoložky, Jana Dubská, Tereza Šváchová, Alena Stolínová, Vladimíra Kurucová a Nikol Gabrielová by svými aktivitami rády přispěly ke vzdělávání nejen kolegů, ale především široké veřejnosti. „Doufáme, že celý projekt povede k lepší komunikaci a větší otevřenosti mezi pacientkami a námi jakožto budoucími gynekology,“ popisuje Vladimíra.

Získaná finanční podpora umožní nakoupit profesionální gynekologické trenažery. Ty budou sloužit oběma cílovým skupinám – medikům i veřejnosti. Studenti medicíny si na modelech budou moci vyzkoušet ambulantní vyšetření, chirurgické i laparoskopické zákroky. „Po probrání teorie jdeme dnes rovnou do „terénu“. Možnost natrénovat si všechny úkony nanečisto každý z nás ocení,“ vysvětluje Jana.

„Modely mají své využití i v rámci veřejných workshopů. Dokážeme na nich podrobně vysvětlit průběh gynekologického vyšetření, nastávajícím maminkám jsme schopny přiblížit průběh invazivních vyšetření, jako je třeba amniocentéza,“ pokračuje Tereza o plánech svého týmu.

Na středních školách se chystají dívkám přednášet o problematice HPV, významu očkování, jindy do programu začlení problematiku umělého oplodnění, porodů nebo zmíněných invazivních vyšetření, která je někdy nutno provést v průběhu těhotenství. Nikol doplňuje: „Zaměříme se na témata, o kterých se tolik nemluví, a přitom jsou velmi důležitá. Věděly jste například, že rakovině děložního čípku jde zabránit? Pokud žena pravidelně navštěvuje gynekologa, změny na čípku budou zachyceny mnohem dříve, než vznikne zhoubný nádor.“

Gynekologické modely jednou přenechají mezinárodní asociaci studentů medicíny, v rámci které všechny pořádají řadu jiných projektů. „Věříme, že tento preventivní program se nám podaří úspěšně rozeběhnout a za několik let ho předáme podobným nadšencům, aby tady zůstal nejen pro mediky, ale především pro ženy,“ zakončuje Alena.

Držíme holkám palce a těšíme se v budoucnu na seminář.

Vytvořeno: 8. 12. 2016 / Upraveno: 14. 2. 2017 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková