Cenu Alberta Schweitzera za rok 2013 získala studentka naší fakulty – Mgr. Ivana Heřmanová

Ivana Heřmanová se svou školitelkou Júlií Starkovou a vedoucím
laboratoří Janem Trkou krátce po oznámení příznivé zprávy.

Cenu Alberta Schweitzera za lékařství (dříve nazývanou Cena za lékařství) společně pořádají Francouzské velvyslanectví v České republice a společnost Pierre Fabre Médicament. Jedná se o ocenění výzkumných prací českých studentů v oblasti lékařství – tedy doktorandů všech lékařských a farmaceutických fakult.

Výherci obdrží jednak finanční podporu, dále pak dostanou možnost vycestovat na měsíční stáž do výzkumné laboratoře ve Francii podle vlastního výběru.

Letos dne 20. června 2013 převezme hlavní cenu na recepci v Buquoyském paláci, sídle Francouzského velvyslanectví, za přítomnosti Jeho Excelence Pierra Lévyho, velvyslance Francie v České republice, studentka 2. LF UK Mgr. Ivana Heřmanová. Ocenění laureátům předá profesor Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1987.

Ivana Heřmanová pracuje v laboratořích CLIP na Klinice dětské hematologie a onkologie pod vedením dr. Júlie Starkové na projektu, který se zabývá mechanismem účinku cytostatika L-asparaginasy na leukemické buňky. Návštěvníci letošní Vědecké konference mohli Ivaninu přednášku na toto téma slyšet, stejně jako účastníci loňského prosincového sjezdu Americké hematologické společnosti. Komplexní pohled na roli L-asparaginasy v ovlivnění metabolismu a regulaci proteosynthesy teď tedy zaujal i porotu Ceny Alberta Schweitzera. Jak potvrdil člen poroty zastupující naši fakultu, prof. Škába, rozhodnutí bylo jednoznačné.

Ivaně gratulujeme a přejeme jí úspěšné publikační zakončení její práce!

-jt-

Vytvořeno: 4. 6. 2013 / Upraveno: 19. 12. 2018 / prof. MUDr. Jan Trka, Ph.D.