Cena ministryně školství za výzkum 2006 pro profesora Starého

Praha, 21. 11. 2006 – Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová předala Ceny ministryně za výzkum a Medaile MŠMT I. stupně pro rok 2006. Slavnostní setkání s oceněnými se uskutečnilo 21. listopadu v Malém zrcadlovém sále MŠMT.

Cenu ministryně za výzkum dostal prof. MUDr. Jan Starý, DrSc., za výsledky v oboru dětské hematologie a onkologie a prof. Ing. Jana Hajšlová, CSc., za výsledky výzkumných metod kontroly hygienických limitů kontaminantů v potravinách.
Medaile MŠMT I. stupně dostal prof. MUDr. Milan Elleder, DrSc., za výsledky v oblasti výzkumu molekulární biologie, doc. PhDr. Barbara Köpplová, CSc., a doc. PhDr. Jan Jirák za realizaci výstavy Zlaté časy médií

Profil
Prof. MUDr. Jan Starý, DrSc., přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, je mezinárodně respektovanou vědeckou osobností. Publikoval desítky prací v oboru dětské maligní i nemaligní hematologie a jeho články jsou citovány vědci v nejprestižnějších časopisech. V roce 2002 se stal jedním z autorů mezinárodního léčebného protokolu pro léčbu dětských akutních lymfoblastických leukemií nazvaného příznačně Acute Lymphoblastic Leukemia Inter-Continental 2002. Současně se stal předsedou řídicího výboru stejnojmenné léčebné studie. Pojem Inter-Continental v názvu protokolu výstižně vyjadřuje jeho rozšíření: je dnes používán v zemích tří světadílů (např. Polsko, Maďarsko, Izrael, Turecko, Hong-Kong, Chile, Argentina, Uruguay atd.). Další země jako Rusko, Ukrajina, Kuba nebo Írán se díky přidruženému členství v této léčebné studii dozvídají o moderní léčbě dětských leukémií. Prof. Starý je na evropské i světové úrovni jednou z osobností, která udává směr dalšímu vývoji v oboru dětské hematologie.

Popis fotografie: zleva: náměstek ministryně školství pro vysoké školství Petr Matějů, ministryně školství Miroslava Kopicová, prof. Jana Hajšlová, prof. Jan Starý (foto zdroj).

Zdroj: www.msm.cz

Vytvořeno: 1. 12. 2006 / Upraveno: 20. 12. 2018 / Administrátor 2. LF UK