Srdce na dlani – workshop morfologie vrozených srdečních vad

Kurz morfologie vrozených srdečních vad se konal ve dvou turnusech 18.–19. října a 1.– 2. listopadu 2019. Videoreportáž, fotografie a reportáž od studentky 2. lékařské fakulty a absolventky kurzu Anny-Marie Stejskalové.

Uvažujete o studiu kardiologie, kardiochirurgie či kardiopatologie? Zajímá vás téma vrozených srdečních vad, jejich vznik a morfologie? Nebo si zkrátka chcete udělat přehled o tomto poměrně složitém tématu, obnovit a rozšířit si znalosti, které u státnic jako když najdete?

Pokud ano, rozhodně vám doporučuji zúčastnit se zbrusu nového workshopu o vrozených srdečních vadách, jehož zakladatelem a pořadatelem je MUDr. Ondřej Fabián z Ústavu patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a FN Motol.

Workshop je dvoudenní (pátek odpoledne a sobota dopoledne) a odehrává se v novém krásném Ústavu anatomie 2. LF UK na Plzeňské, takže poděkování patří i panu přednostovi prof. Kachlíkovi.

Jak to celé probíhá? Workshop zahrnuje teoretickou a praktickou část. Nejprve si poslechnete stručný a velmi srozumitelný výklad o embryonálním vývoji srdce – od toho se veškerá patologie vrozených srdečních vad odvíjí. Následuje přehledná klasifikace, vysvětlení základních principů a podrobnější popis jednotlivých vad, vše s krásnými obrázky morfologie srdečních vad a dokonce i s videozáznamy demonstrujícími jednotlivé vady. Pan doktor doprovází každý obrázek a videozáznam výkladem, takže je zcela nemožné, aby se vám znalosti po absolvování workshopu nezaryly do paměti.

Po teoretické části následuje část praktická s prohlížením pitevních preparátů dětských srdíček různého stáří. Máte jedinečnou příležitost vidět, jak nejrůznější komplexní vady vypadají ve skutečnosti, a vlastnoručně si je „osahat“ – pomocí anatomické pinzety a pátradla prozkoumat každý detail a vše si tak snáze zapamatovat.

Během celého workshopu máte možnost ptát se na vše, co vás zajímá, a během prohlížení vám pan doktor velmi ochotně jednotlivé preparáty oddemonstruje.

Vládla velmi pohodová atmosféra. Každý účastník mohl z této dvoudenní akce získat mnoho užitečných vědomostí pro svou budoucí praxi. Každý si také kromě skvělého zážitku a spousty nových vědomostí odnesl studijní materiály z teoretické části, které poskytl dr. Fabián, a certifikát za účast.

Vytvořeno: 5. 11. 2019 / Upraveno: 25. 11. 2019 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.