Pozor na časopisy vydavatelství MDPI

Proděkan pro vědu a výzkum prof. Jan Trka varuje před novou kategorií predátorských časopisů. Akademické instituce budou zvažovat, zda publikace vydavatelství MDPI nadále považovat za plnohodnotné vědecké výstupy.

V poslední době sledujeme lavinu odborných článků v časopisech vydavatelství MDPI – typické jsou jejich názvy v množném čísle, tedy Cancers, Biomedicines, Biomolecules, Brain Sciences, ale třeba i International Journal of Molecular Sciences… a mnoho a mnoho dalších. Tato čínská firma (s poštovní adresou v Basileji, pochopitelně) používá odlišný model než klasické predátorské časopisy – francouzský vědec Paolo Crosetto pro něj používá termín aggressive rent extraction. Jak tento model funguje? Vykultivujete si vědecký časopis, až dosáhne impact factoru (a některé časopisy MDPI mají IF vyšší než 4!), a potom začnete publikovat vše, co vám kdo pošle, obesílat nevyžádanými e-maily všechny vědce světa, nabízet místa v redakčních radách časopisů (ty mají stovky až tisíce členů a tento nepřehledný systém napomáhá zakrýt neprůhledný redakční systém), ale především – vydávat speciální čísla. Co je lákavějšího než přispět do speciálního čísla věnovaného vašemu úzkému podoboru, které navíc rediguje váš známý…? Více než třicítka časopisů MDPI publikuje více než jedno speciální číslo denně, včetně sobot a nedělí, celkově se procento článků ve „speciálních číslech“ blíží 70 % všech článků vydaných MDPI.

A od všech autorů vyberete tučné publikační poplatky (i s nabídkou „velkorysých“ slev právě pro speciální čísla). Pokles IF sice bude nepochybně následovat tento masivní nárůst publikací, ale než celé schéma praskne, bude mít investor dostatečně vyděláno. Bohužel, odborná literatura (včetně té biomedicínské) už bude nevratně zaplevelena spoustou pseudovědy s oficiálním „razítkem“ v té době platného IF.

Predátorské časopisy i model MDPI jsou odvrácenou tváří tzv. zlatého modelu open access publikování (tedy nastavení, ve kterém autor platí vydavateli za publikaci svého článku), o které se moc nemluví. Akademické instituce (včetně naší univerzity a fakulty) budou zvažovat, zda publikace vydavatelství MDPI budou považovat za plnohodnotné vědecké výstupy. A rada pro ty, kteří naletěli MDPI a mohou naletět i dalším (a nevyužívají tento systém vědomě a zcela pragmaticky)? Publikujte v tradičních časopisech oboru, nejlépe těch, které jsou garantovány vašimi světovými nebo evropskými odbornými společnostmi nebo významnými akademickými institucemi.

Zdroje k článku:
  • Blog Paola Crosetta nabitý mnoha statistikami:

• Rozhovor s Jeffreyem Beallem, klasikem antipredátorského tažení:

• Odborný článek zabývající se praktikami MDPI:

-jt-

Vytvořeno: 25. 8. 2021 / Upraveno: 11. 1. 2023 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková