Deklarace společného postupu lékařských fakult v ČR pro sladění pomoci studentů ve zdravotnictví s jejich řádným studiem v akademickém roce 2020–2021

Vyjádření Asociace děkanů lékařských fakult.

V souvislosti s eskalací pandemie Covid-19 v České republice, se souvisejícím vládou nařízeným omezením výuky a s rozsáhlou pomocí stovek až tisíců studentů lékařských fakult ve zdravotnictví se Asociace děkanů lékařských fakult ČR dohodla na dodržování následujících principů v akademickém roce 2020–21:

1.  Hlavním cílem je poskytnout všem studentům podmínky a možnosti k tomu, aby mohli řádně splnit všechny zápočty a zkoušky v tomto akademickém roce, a to do 30. 9. 2021.

2.  K tomuto cíli budou vedení lékařských fakult přispívat flexibilními úpravami rozvrhů, prodloužením zkouškových období, vypsáním dostatečného počtu náhradních termínů pro praktická cvičení, stáže, zápočty i zkoušky.

3.  Tam, kde bude obor, ve kterém student pomáhá ve zdravotnictví, odpovídat oboru, v němž měl v daném akademickém roce absolvovat klinické stáže či praxi, budou fakulty (po individuálním posouzení garantem oboru) tuto praxi, či její část, uznávat jako rovnocennou náhradu.

4.  Vedení fakult učiní maximum pro to, aby kvalita i kvantita výuky byla touto situací ovlivněna co nejméně. Žádáme však studenty, aby měli pochopení pro případné modifikace výuky zejména v klinických oborech tam, kde vyučující lékaři budou muset současně plnit extrémní požadavky na zdravotní péči o nemocné ať již kvůli vysokým počtům pacientů nebo kvůli práci za nemocné kolegy.

prof. Vladimír Komárek
předseda Asociace děkanů lékařských fakult a děkan 2. lékařské fakulty

Vytvořeno: 14. 10. 2020 / Upraveno: 10. 11. 2020 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.