V příštím akademickém roce si studenti pátého ročníku poprvé absolvují tzv. K10. To znamená, že během roku budou dva týdny (pět a pět dní) následovat sekundáře v oboru, který si sami vyberou, a budou mu při ruce během jeho pracovní doby v nemocnici. Klinická desítka – K10, neboli pronásledování lékaře na každém kroku (anglicky following a shadowing) v různém provedení funguje na mnoha zahraničních školách. Snad to tedy zvládneme my, příští páťáci.
Ve svých zprávách o událostech minulého měsíce děkan zmínil Křest Memorixu anatomie, který proběhl na konci dubna. Učebnice, která vznikla pod vedením Radovana Hudáka, studenta 5. ročníku naší fakulty, a dalších deseti studentů a pedagogů z 2. a 3. LF UK v Praze a LF MUNI v Brně. Učebnice vyšla u nakladatelství TRITON. Jelikož autor, spoluautoři a grafici pocházejí i z naší fakulty, připravujeme o Memorixu speciální článek.
Přesně v 15.00 dostal slovo hlavní host květnového zasedání, kandidát na rektora Univerzity Karlovy, Tomáš Zima. Volbu na funkci rektora vyhlásil akademický senát Univerzity Karlovy na svém zasedání 26. 4. 2013 a volba samotná proběhne na podzim tohoto roku.
Tomáš Zima dostal deset minut na představení sebe a toho, jak vidí univerzitu a kam by ona pod jeho vedením měla dál směřovat a rozvíjet se. V jeho očích je univerzita garantem etických hodnot. Zmínil, že její opravdový život nespočívá v kamenných zdech historických budov, ale uvnitř ve třídách, posluchárnách a seminárních místnostech, v reprezentačních prostorách a v předsálích, protože jen tam se studenti a pedagogové a všichni, kteří k univerzitě patří, každý den potkávají a kde spolu komunikují. Univerzita má, podle Tomáše Zimy, tři úkoly, a to bádat, učit a ovlivňovat společnost. Měla by mít přímou reflexi se společenským děním a měla by aktivně zasahovat do vysokoškolské a vědecké politiky státu. Zdůraznil mezioborovou otevřenost, která se týká především humanitních oborů a potřebu rozvíjet e-learningovou formu studia, jako je projekt Wikiskripta, který právě pod patronací prof. Zimy před pár lety na 1. lékařské fakultě vznikl, nebo například projekt Mefanet.
Po jeho představení začala diskuse s celým akademickým senátem. Hlavní dotazy cílily na financování vědy, vztahu k evropským projektům, jako je BIOCEV, a jejich udržitelnost po roce 2015. Zajímala nás situace budoucích univerzitních nemocnic a toho, kdo by podle jeho názoru měl zasedat ve správní radě takové nemocnice. Studenty samozřejmě zajímala otázka školného v nadcházejících letech, slučování lékařských fakult nebo vytvoření etického kodexu pro univerzitu.
Další kandidáti na funkci rektora, doc. Michal Stehlík, děkan Filosofické fakulty, a prof. Stanislav Štech, prorektor pro rozvoj a pedagog z Pedagogické fakulty, přijdou na červnové zasedání 19. 6. 2013.
Dalším bodem zasedání bylo schválení rozpočtu fakulty na rok 2013. Ekonomická komise fakulty se rozhodla navrhnout hlasování o odložení tohoto bodu pro nedostatek podkladů na červnové zasedání. Odložení bylo schváleno.
Pedagogická komise fakulty přinesla usnesení o tom, co v příštím roce s prospěchovými stipendii. Připomínám, že děkan mluvil o navýšení o dvě stě tisíc a o možnosti změnit pravidla pro pobírání prospěchového stipendia, tj. odstupňovat částku, a pokrýt tak širší záběr studentů, kteří by stipendium v následujícím roce dostávali. Ve svém usnesení pedagogická komise navrhuje, aby peníze, které děkan na květnovém zasedání slíbil přilít do prospěchových stipendií, byly použity na navýšení částky současným poběratelům, bez změny pravidel pro jeho pobírání. Akademický senát toto usnesení schválil.
Další zasedání akademického senátu se bude konat ve STŘEDU 19. 6. 2013 od 14.30 v knihovně Neurologické kliniky, 2. patro, uzel D. Připomínáme, že jednání akademického senátu jsou veřejná a členové akademické obce jsou samozřejmě zváni.
-DankaHumlová-