Základom je natrafiť na „student-friendly“ a „English-friendly“ lekárov

Štítky

Studentka 5. ročníku Všeobecného lékařství Natália Zápachová strávila letní stáž ve španělském Castellonu. Píše esej a posílá fotografie.

Keď som sa na dni otvorených dverí ešte pred nástupom na fakultu rozprávala so študentom, ktorý absolvoval niekoľko stáží počas štúdia na 2. lekárskej fakulte, zatúžila som zažiť takúto skúsenosť aj ja na vlastnej koži. Pri výbere krajiny som vedela, že chcem leto stráviť v prímorskej krajine – dovolenka a prax v jednom. Posledné týždne akademického roka bola predstava mesiaca stráveného v Španielsku jediné, čo ma držalo pri živote. Keďže mi minulého roku zrušili stáž v Turecku, veľmi som sa tešila, že tento rok niekam vyrazím.

V španielskom meste Castellon sme sa stretli piati študenti. Keď sme prišli na oddelenie, cítili sme pohľady zo všetkých strán: „To sú oni.“ Boli sme totiž prví študenti komunikujúci v anglickom jazyku na letnej stáži na anestéziologickom oddelení. Našťastie to nebol problém, „student-friendly“ a „English-friendly“ lekári sa nás ujali a sprostredkovali nám najlepšiu stáž, akú sme si mohli priať. Každopádne musím uznať, že znalosť španielčiny je výhodou, jej neznalosť ale nie je limitom.

Pracovné tempo je oproti tomu českému značne pohodovejšie. Prázdninový režim sa podpísal aj na operačnom programe, a teda sa nikto nikam neponáhľal. Pre nás to znamenalo, že sme si mohli vyskúšať veľa praktických úkonov bez toho, aby nás niekto súril. Lekári nás zapájali takmer do celého priebehu celkovej anestézie. Systém jeden lekár na jedného študenta garantoval vysoko individuálny prístup.

Zvyšok času sme trávili na pláži, spoznávali okolité mestá a miesta, užívali si dobré jedlo a nasávali  južanskú atmosféru. Naším jediným nepriateľom bola verejná doprava. Opakovane sa nám stávalo, že sme čakali na zastávke a verili, že niečo príde. Cestovný poriadok je tu len akousi formalitou, ktorú bohužiaľ nikto neuznáva. Preto sme sa väčšinou presúvali na bicykli, bolo to rýchlejšie, spoľahlivejšie a dá sa povedať, že aj bezpečné. Veľmi rýchlo sme zistili, že spoliehať sa na Google-maps nemá zmysel. Informácie neboli vždy aktuálne, a preto sme párkrát aj poblúdili, našťastie sme nakoniec vždy všetko nejak našli.

Keďže sme boli v malom meste, spoločenský program pre nás zo strany miestnych študentov pripravený nebol. My sme sa ale nedali odradiť. Navštívili sme nádherné prírodné poklady ako jaskyňu s najdlhšou splavnou podzemnou riekou v Európe a jej veľkolepými jaskynnými maľbami či kaňon s termálnymi prameňmi a tyrkysovou vodou uprostred vysokých hôr. Jedným z nezabudnuteľných zážitkov bola určite návšteva históriou dýchajúceho mesta Peniscola, kde sa okrem iného natáčal jeden z mojich obľúbených seriálov. Mesto Valencia nás očarilo svojou historickou časťou, ale aj modernou štvrťou s impozantnými budovami a najväčším akváriom v Európe.

Stáž v zahraničí odporúčam každému, kto nechce počas štúdia len sedieť nad knihami. Ak si netrúfate na vzdialenú stáž osamote, skúste sa opýtať spolužiaka, či by nešiel s vami niekam v rámci Európy. Stáž vám môže otvoriť oči v mnohých ohľadoch, spoznáte nových ľudí, nadviažete priateľstvá a nadobudnete zážitky, ktoré sa premenia na krásne spomienky.

Vytvořeno: 25. 1. 2023 / Upraveno: 11. 12. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.