Studenti pomáhali barvit bakterie

Na Ústavu lékařské mikrobiologie se studenti zúčastnili projektu doc. Oto Meltera, který zkoumá možnosti barvení bakterií v klinické mikrobiologii... Píše MUDr. Tereza Kopecká (Ústav lékařské mikrobiologie).

Zdá se vám, jako by se v posledních měsících vše točilo jen kolem koronaviru? Naopak, fakulta pracuje naplno, a nejen výuka: nezastavila se ani vědecká práce. Také tady studenti pomáhají.

Na Ústavu lékařské mikrobiologie měli příležitost zúčastnit se projektu doc. Oto Meltera, který zkoumá možnosti barvení bakterií v klinické mikrobiologii.

Doc. MVDr. Oto Melter, Ph.D.
Fotografie na této stránce:
archiv autorky a 2. LF.

„Barvení podle Grama zná každý, ale málokdo ví, jak je jeho aplikace na klinické vzorky problematická,“ říká doc. Melter. Jeho cílem je zavést do praxe modifikaci klasického Gramova barvení, která by usnadnila vyhledávání bakterií v preparátech důležitých vzorků, jako jsou například hemokultury.

„S postupem, který teď testujeme, máme skvělé výsledky. A zdá se, že z přechodu na nové barvení by nejvíce profitovali nezkušení mikroskopisté. Právě tady jsme potřebovali pomoc studentů, protože různé hypotetické situace se dají uměle navodit, jen svoje zkušenosti ignorovat nemůžete.“

O účast v projektu byl mezi studenty druhého ročníku nečekaně velký zájem, ale přednost dostali ti, kteří se přihlásili jako první. Lukáš Kavčiak, Dagmar Nutterová a Michaela Zurynková se odhodlali prohlédnout desítky slepě označených preparátů a zaznamenat, co v nich vidí. Každý z nich přitom vyplnil tabulku, která měla přes sedm set polí.

Doc. Melter si jejich přístup pochvaluje. „Studenti spolupracovali nad naše očekávání, jevili zájem o celý projekt a při mikroskopování se nás ptali na různé věci z mikrobiologie. Spojili jsme tak výzkum s konzultacemi a myslím, že z toho profitovaly obě strany. Možná tomu pomohla i koronavirová krize, studenti jsou naladění pomáhat. A my jsme rádi, že se neomezují jen na koronavirové projekty. Vždyť ostatní nemoci nezmizely.“

A co si o tom myslí studenti?

Lukáš Kavčiak

Lukáš Kavčiak: „Poslední dobou je každý den podobný tomu dalšímu, člověk moc nikam nechodí, ráno vstane a s kávou se pokusí něco naučit, popřípadě si zacvičí, aby vyvážil pravidelné svačiny. Výlet na Ústav mikrobiologie mi tím pádem byl zábavným rozptýlením, kdy jsem pomohl něčemu velmi zajímavému a zároveň si odpočinul od domácího prostředí.“

Dagmar Nutterová

Dagmar Nutterová: „Ne každý den se naskytne příležitost, kdy i jako nezkušený student můžete malinko přispět k  výzkumnému projektu...“

Michaela Zurynková

Michaela Zurynková: „Příjemný zážitek s mikrobiologií přijde vhod – zvlášť když člověk už ani neví, co je za den.“

Vytvořeno: 14. 5. 2020 / Upraveno: 14. 9. 2021 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.