
11. října 2017 oslavila motolská neurologie šedesát let svého trvání. Na pořádaném semináři si tuto historii připomněla. Jednotliví přednášející se zaměřili na srovnání diagnostických a léčebných postupů v neurologii v době založení kliniky a nyní. K nejpůsobivějším okamžikům semináře patřilo vystoupení primáře Jana Országha, který nejen zavzpomínal na vznik neurologie v Motole, ale přednesl i svoji dosud nepublikovanou báseň.

Neurologické oddělení s 55 lůžky bylo v naší nemocnici otevřeno v roce 1957. Jeho přednostou se stal významný neurolog, docent Karel Mathon, který přišel do Motola z nemocnice Na Františku. Nově vzniklé oddělení mělo původně pouze dva sekundáře, Jana Országha a Svatopluka Káše. Po nečekané smrti docenta Mathona v roce 1972 přišel do Motola docent František Hanzal s úkolem založit Neurologickou kliniku Fakulty dětského lékařství UK. To se ale podařilo až v roce 1976 profesorce Haně Krejčové, která poté vedla kliniku až do roku 1992. Postupně vybudovala elektronystagmografickou laboratoř, čímž byly položeny základy moderní neuro-otologie v ČR. V té době byla Neurologická klinika součástí jedné katedry spolu s Klinikou dětské neurologie a Dětskou psychiatrickou klinikou. Jednou měsíčně se scházeli akademičtí pracovníci všech tří pracovišť na společném zasedání katedry FDL UK.

V letech 1992 až 2012 stál v čele Neurologické kliniky profesor Martin Bojar, který se zabýval zejména problematikou neuroinfekcí a rozvíjel dále elektrofyziologické laboratoře. V roce 1998 se klinika přestěhovala do nových prostor „modré budovy“, byla otevřena jednotka intenzivní péče, video-EEG monitorovací jednotka, došlo k dalšímu rozšíření laboratoří a postupnému rozvoji specializovaných programů.

V roce 2012 se přednostou kliniky stal profesor Petr Marusič, známý vytrvalostní sportovec. Postupně dochází k ustanovení specializovaných center, mění se struktura výuky s větším důrazem na propojení problematiky dětské a dospělé, rozšiřuje se počet volitelných předmětů. V hodnocení studentů fakulty patří klinika tradičně k nadprůměrně hodnoceným akademickým pracovištím. Důležitou součástí je i postgraduální studium, na klinice působí sedm školitelů v oboru neurověd. Zvyšuje se vědecká aktivita, ve které klinika rovněž patří k nejlepším pracovištím fakulty. V této oblasti je významná mezioborová spolupráce s ČVUT a Akademií věd ČR, a zejména široká spolupráce mezinárodní. Řada pracovníků kliniky je členy mezinárodních vědeckých společností, členy panelů Evropské neurologické akademie a podílí se na významných výzkumných projektech. To už je současnost a budoucnost neurologie.



