První místo za návrh inzulinového pera na mezinárodním hackathonu

Studenti 2. lékařské fakulty a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Českého vysokého učení technického zvítězili na hackathonu Hack for Healthcare ve švýcarském Curychu. Cílem hackathonu bylo pomoci rozvojovým zemím ve zdravotnictví použitím 3D tisku. Z 2. lékařské se účastnil student 6. ročníku Všeobecného lékařství Ľuboš Repka.

Mezinárodní hackathon Hack for Healthcare probíhal od pátku 26. listopadu do neděle 28. listopadu ve švýcarském Curychu a spojoval studenty medicíny, programátory, datové analytiky a další odborníky z IT světa a medicíny. Všichni měli společný cíl – přijít během 48 hodin s inovací, která pomůže vyřešit nedostatek zdravotnického materiálu v rozvojových zemích za pomoci technologie 3D tisku umožňující rychlé prototypování.

Zvítězil tým, který tvořili Ľuboš Repka, student 6. ročníku Všeobecného lékařství na 2. lékařské fakultě UK a zároveň 1. ročníku informačních technologií na ČVUT, Vasil Kostin z 5. ročníku Všeobecného lékařství na 3. lékařské fakultě, Natália Bodnárová, studentka 3. ročníku průmyslového designu na ČVUT a Vojtěch Petrásek z 2. ročníku kybernetiky a robotiky na ČVUT.

Zleva Natália Bodnárová, Vojtěch Petrásek (oba z ČVUT), Ľuboš Repka (2. LF UK a ČVUT) a Vasil Kostin (3. LF UK).

Mezi porotci byla i zástupkyně Červeného kříže a zástupkyně Lékařů bez hranic z Ženevy, které účastníkům zadaly úkol 3D printed insulin delivery units, tedy pomocí 3D tisku vyřešit podávání inzulinu v rozvojových zemích. Českému týmu se podařilo ukázat novou a inovativní cestu levné výroby inzulinových per.

„Zadanie návrhu inzulinového pera pre nás znamenalo veľkú výzvu. Chronické komplikácie diabetu sú do istej miery preventabilné, a preto je dôležité hľadať spôsoby ako zahájiť liečbu u každého, čo najskôr. Pre pacienta, ktorý nemá prístup k pumpám sú inzulinové perá skvelou voľbou,“ říká Ľuboš Repka, student 6. ročníku Všeobecného lékařství 2. lékařské fakulty UK a zároveň 1. ročníku informačních technologií na ČVUT.

Dr. Ulf Heim ze společnosti McKinsey, jeden z mentorů na hackathonu, k vítěznému projektu říká: „Tým exceloval ve správné volbě mezi omezením rozsahu a proveditelností zadání. S jejich flexibilním systémem inzulinových per bude snadné velikost pera přizpůsobit téměř jakékoli potřebě za velmi nízkou cenu. To je nanejvýš nutné pro lidi ze zemí třetího světa. Cesta k realizaci je samozřejmě dlouhá a náročná, ale v tomto případě týmu v cestě k úspěchu nic nestojí.“

Tým plánuje projekt i nadále vyvíjet, aby se jejich návrh mohl co nejdříve dostat k těm, kteří ho nejvíce potřebují; čeká je spolupráce s ženevskými Lékaři bez hranic (Médecins Sans Frontières).

„Myslím si, že naše nápady jsou stále šílenější a šílenější. Na hackathon jsme se přihlásili ve čtvrtek, sestavili úžasný tým, koupili letenky a to vše za méně než 24 hodin,“ říká o účasti v Curychu Vasil Kostin z 3. lékařské fakulty.

Ľuboš Repka a Vasil Kostin už v loňském roce uspěli na jiném hackathonu s aplikací Smart Triage a krátce před švýcarským hackathonem získali třetí místo za aplikací NephroSense, která dokáže automaticky a přesně měřit výdeje moči u pacientů.

Vytvořeno: 6. 12. 2021 / Upraveno: 3. 1. 2022 / Mgr. Juan Zamora