Prohlášení vedení Univerzity Karlovy k situaci v Izraeli

Štítky
Vedení Univerzity Karlovy důrazně odsuzuje jakoukoliv formu agrese a násilí vůči civilnímu obyvatelstvu a teroristické útoky na izraelsko-palestinském území.

„Myslíme na naše studentky a studenty, jejich rodiny a blízké, a budeme je podporovat v případě komplikací, které jim v souvislosti s násilnostmi v jejich domovech mohou vyvstat. Univerzita Karlova je nápomocna krokům jednotlivých fakult, které již od sobotního odpoledne zjišťují aktuální potřeby našich zahraničních studentů z postižených oblastí a nabízejí jim individuální formy podpory,“ uvedla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a nabídla pomoc prostřednictvím podpůrných center univerzity.

Univerzitní UK Point nabízí studentkám a studentům, kteří jsou zasaženi konfliktem, například psychologickou podporu ve skupinách v Centru Carolina, a to pochopitelně v angličtině. Zároveň je připraven poskytnout prostor v UK Pointu v Celetné ulici v Praze pro spolková setkání nebo vyhradit prostor pro setkání či učení ve Studijním klubu v Celetné. Studenti také mohou využít Stipendium v akutní tíživé situaci, například pokud jsou závislí na podpoře rodiny v místě konfliktu.

Fakulty UK již byly vedením univerzity informovány, že je pro tyto studentky a studenty připravována metodika individuálních studijních plánů, kterou jim během příštích dnů rektorát zašle. Bude možné v odůvodněných případech přerušit výuku „z moci úřední“ apod. Univerzita Karlova je připravena s maximální vstřícností vyhovět zájmu studentek a studentů.

Na Univerzitě Karlově nyní studuje 327 izraelských studentů na těchto fakultách: 1. LF UK (186), 3. LF UK (100), 2. LF UK (16), LF Plzeň (9), MFF UK (7) a 9 studentů a studentek na dalších fakultách a součástech univerzity. Osm studentů z Izraele je na UK na krátkodobých stážích.

Fakulty Univerzity Karlovy již nastavují systém podpory, například 3. LF UK již nyní oznámila, že po zjištění aktuálních potřeb studentů vyvolaných válečnou situací v jejich zemi či v případě povolání studentů do vojenské služby umožní náhradu zameškané výuky formou individuálních studijních plánů. 1. LF UK uvedla, že bude důrazně dbát na to, aby se prostředí fakulty nestalo místem jakýchkoli útoků na studenty. Mohou počítat s naší plnou podporou a pomocí a mohou se na nás s čímkoli obracet, dodávají lékařské fakulty, kde tradičně studuje nejvíce studentů z Izraele.

Tento týden měli v rámci meziuniverzitních dohod odjet studovat na zimní semestr 2023/2024 tři studenti Univerzity Karlovy. Dva studenti (z FSV UK) měli vyjet na Tel Aviv University a The Hebrew University of Jerusalem. Třetí studentka (z FF UK) měla vyjet na Tel Aviv University. Všichni nyní své cesty odložili a univerzita je s nimi v kontaktu.

prof. Milena Králíčková, rektorka UK
10. října 2023, Praha

Zdroj včetně aktualizací: web Univerzity Karlovy

Vytvořeno: 10. 10. 2023 / Upraveno: 12. 10. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.