Prof. Jan Marek, dětský kardiolog a absolvent 2. lékařské fakulty UK, obdržel výroční cenu Gratias Agit

Info

Jan Marek (vlevo) přebírá cenu od ministra Jana Lipavského. Fotografie na této stránce: MZVČR

Letos obdrželo cenu Gratias agit, kterou ministerstvo zahraničí uděluje za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí, osm osobností a jedna organizace. Ministr Jan Lipavský je předal 19. října v Černínském paláci.

Prof. MUDr. Jan Marek, Ph.D., FESC, vystudoval na Fakultě dětského lékařství, působil v Dětském kardiocentru ve FN Motol (1985–2005) a od roku 2005 je vedoucím kardiologem – konzultantem v Great Ormond Street Hospital v Londýně. Specializuje se na dětskou a prenatální kardiologii a kardiologické zobrazování, ve Spojeném království zavedl metodiku ultrazvukového vyšetření srdce dětí, zasazuje se o propojování českého a britského zdravotnictví i kulturní vztahy. Účastní se řady charitativních akcí a misí v rámci nadace Chain of Hope, angažuje se v nadacích sdružujících rodiče dětí s vrozenou srdeční vadou Srdíčkáři a BeCharity. Markův život a kariéru zachycuje biografický knižní rozhovor Srdce napůl (Vyšehrad, 2023).

Výběr z médií:

Letošní Ceny Gratias agit mají novou podobu skleněného hranolu s broušeným povrchem, který symbolizuje pečetidlo. Autory výtvarného návrhu jsou designéři Klára Janypková a Tomáš Kučera.

Vytvořeno: 19. 10. 2023 / Upraveno: 20. 10. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.