Přihlášky na Erasmus se blíží aneb #jedtaky

„Jeď taky,“ zakončila prezentaci o své Erasmus zkušenosti Alena Jirková na Informační schůzce Erasmus pro studenty a studentky, kteří mají zájem s tímto evropským programem vyjet sbírat zkušenosti na partnerské univerzity v EU.

Schůzka zájemců o program Erasmus. Foto: Pavla Byrne

„Uzávěrka přihlášek výběrového řízení programu Erasmus na akademický rok 2024–2025 je 18. února 2024,“ upozorňuje vedoucí zahraničního oddělení 2. LF Pavla Byrne.

Prosincové setkání poprvé vedla nová koordinátorka Erasmus+ naší fakulty MUDr. Aneta Nyčová. Dlouholetý koordinátor MUDr. Rudolf Černý se naopak za velkého potlesku s funkcí rozloučil.

Nejvíce otázek přítomných studentů a studentek padalo na jazykové přezkoušení. Je-li vyučujícím jazykem na zahraniční univerzitě angličtina, postačí zkouška z tohoto jazyka ze 2. ročníku. Zkouška také stačí pro získání bodů za angličtinu jako za náhradní jazyk. To je pro případ, že studenti nedoloží jazykovou způsobilost hlavního jazyka výuky nebo stáže.

Úroveň B2

V konkurzu na Erasmus+ se musí prokázat znalost jazyka, v němž student či studentka pobyt absolvuje na minimální úrovni B2. Je možné tuto znalost doložit externím certifikátem ne starším než 5 let, nebo je nutné se nechat v příslušném jazyce přezkoušet v Ústavu jazyků 2. LF. Přezkoušení pro program Erasmus v Ústavu jazyků je zpoplatněno částkou 400 Kč za jeden test.

Svou cestu na Erasmus ilustrovala Alena Jirková. Foto: Alena Jirková

„Termíny testů jsou zveřejněné na webu Ústavu jazyků a na fakultních stránkách v sekci Erasmus. Na webu Ústavu jazyků jsou také dostupné informace k formátu a obsahu testů včetně doporučených studijních zdrojů. Pro získání potvrzení je nutné splnit test na 70 procent,“ upřesňuje Eliška Králová z Ústavu jazyků 2. lékařské fakulty.

Další požadavky pro výběrové řízení programu Erasmus je možné podrobně pročíst na webu 2. LF v sekci Erasmus.

Od místa na vysněné univerzitě leckdy studenty a studentky dělí třeba i jen půlbod. Kromě prospěchu, znalosti jazyka či například vědecké činnosti nebo působení na klinice či v ambulanci, je možné si vylepšit bodové skóre i zapojením se v Buddy programu 2. lékařské fakulty. Na to je zpravidla ale nutné myslet trochu víc dopředu.

Zajímavé postřehy absolventa a absolventky Erasmus programu si prohlédněte v přiložených prezentacích:

Alena Jirková – studijní pobyt na univerzitě Santiago de Compostela

Lukáš Kavčiak – stáž na Universita degli Studi di L’Aquila