Peli-Cannes — Becoming a Hero

Peli-Cannes — Becoming a Hero

Štítky

2. ročník motolského filmového festivalu Peli-Cannes

  • Festival je iniciativou studentů 2. lékařské a spolku Motolák ve spolupráci se studenty z katedry dokumentaristiky FAMU
  • Je určený pro fakultní, nemocniční a univerzitní veřejnost
  • České/anglické titulky (podle původního jazyka snímku)
  • Cena diváků
  • Vstupné 50 Kč
  • Pro dokonalý filmový zážitek bude za symbolickou cenu k zakoupení popcorn

Program

Velká posluchárna

Paměť národa

16.30–17.45

úvodní komentář k dvojici dokumentárních filmů z cyklu Příběhy 20. století: Holocaust (Post Bellum a Česká televize)

/ Adam Drda (Paměť národa)

 

Počátek zániku
/ scénář Adam Drda (26 min.)

  Rodinný tábor a velké vraždy
/ scénář Adam Drda (27 min.)
17.45–18.20 pauza
18.20–19.30

Holocaust, kindertransporty a „Wintonovy děti“

/ Adam Drda (cca 60 min.)

Přednáška s filmovými ukázkami a fotografiemi z rozhovorů s pamětníky z Česka a Izraele na téma dětských záchranných transportů, o roli Nicholase Wintona i o jiných akcích ve Švédsku a v Dánsku.

19.30–20.00 pauza
20.00–21.48

Jeden život
/ režie James Hawes, Velká Británie, 2023 (108 min.)

Jeden život je britský životopisný film o britském humanitárním pracovníkovi Nicholasi Wintonovi. Film sleduje Wintona, který se ohlíží za svou minulostí, kdy pomáhal skupinám židovských dětí v Němci okupovaném Československu, aby se mohly ukrýt a uprchnout v letech 1938–39, těsně před začátkem druhé světové války.


Malá pravá posluchárna

Oskarové kino

16.30–18.20

Barbie

/ režie Greta Gerwig, USA, 2023 (114 min.)

Žít v Zemi Barbie znamená být dokonalou bytostí na dokonalém místě. Pokud tedy nemáte úplnou existenciální krizi. Nebo jste Ken.

20.00–23.00

Oppenheimer
/ režie Christopher Nolan, USA / Velká Británie, 2023 (180 min.)

V době, kdy druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit…


Malá levá posluchárna

FAMU

18.00–18.20

Atestace

/ Jan Hecht, 2023 (20 min.)

V předvečer vánočních svátků nastupuje mladý nezkušený lékař na svou první noční službu. Zkušenější kolegové odcházejí k rodinám a nic nenasvědčuje tomu, že se klidná noc stane bojem o dětský život a profesní i osobní atestací.


18.20–18.35

Směna

/ Jakub Ondráček, 2023 (15 min.)

Hasič a nadhazovač Martin Schneider má před sebou svůj největší turnaj. Amatérský baseballista se na sklonku své kariéry alespoň na chvíli dotkne toho, o čem celý život snil. Tvrdou hlavou proti tvrdé zdi. Aspoň jednou to pořádně hodit.

19.00–19.51

Po prolomení ticha

/ Mikuláš Arsenjev, 2023 (51 min.)

Studentka herectví Marie-Luisa Purkrábková vystoupila s anonymními svědectvími o sexuálním obtěžování a zneužívání moci na své škole a spoluzaložila iniciativu s názvem NE!MUSÍŠ TO VYDRŽET. Dokumentární portrét sleduje Luisin rok boje s novou rolí aktivistky a jejím cílem najít zpět sebe samu. Režisér filmu a Luisa vytváří neobyčejně niternou výpověď o následcích sexuálního obtěžování, pokud se oběť rozhodne veřejně promluvit.

20.00–20.30

Sluneční stvoření

/ Šimona Müllerová, 2023 (30 min.)

Dětská představivost, naivní hravost a okouzlený pohled na svět stojí ve středu tohoto poetického snímku. Dětští protagonisté a protagonistky vypráví o svých snech, představách a zážitcích, zatímco se dotýkají metafyzických otázek těla a duše, života a smrti. Čarovnost prostupuje každým záběrem této pestrobarevné koláže.

20.30–20.40

Za humny
/ Ema Hůlková, 2022 (10 min.)

Jak moc si uvědomujeme, že i přes neustálý informační tok vnímame jen svůj chumel informací, díky kterým si vytváříme svůj světonázor? A proč jsme si jím tak jistí? Jak moc v té vší informovanosti opravdu vnímáme, že zprávy z našeho mediálního prostoru jsou jen podobou reálného dění? A není ta zpráva náhodou už za kopcem? … Reportáž o bačovi, ovečkách a rádijku ve vysokých horách.

20.40–20.50

Požehnání

/ Barbora Venclová, 2021 (9 min.)

Veronika s Jonášem se těší na první společné bydlení v překvapivě výhodném nájmu. Srážka s majiteli bytu ale ukáže, že bydlení nebude ani zdaleka zadarmo. Komu hraje bytová krize do karet a kdo si dneska může dovolit bydlení vybírat?

21.00–22.16

Moje nebe je horší než tvoje peklo

/ Kateřina Dudová, 2023 (76 min.)

Divadelní režisér Jan Kačena se v roce 2019 otrávil inhalováním výparů a nenávratně se mu poškodil mozek. Zatímco mu jeho partnerka natáčí film jako vyznání lásky, on leží ve stavu v bezvědomí. Ve snímku režisérka sleduje okamžiky každodenního života tří blízkých osob: českého rappera Tylera Durdena, malíře Tadeáše Pochmana a filmové režisérky Heleny Papírníkové. Naturalistickým způsobem přitom zachycuje drogovou závislost, sebedestruktivní sklony i rodinné problémy, které jsou předmětem intimních, často nepříjemných rozhovorů. Vytváří se tak deníková sonda do osudů umělecké bohémy pozdního kapitalismu.


22.16–23.00
  • diskuse
  • vyhlášení Ceny diváků

Trailery

One Life

Oppenheimer


Barbie


Atestace

 


Moje nebe je horší než tvoje peklo

Vytvořeno: 19. 3. 2024 / Upraveno: 10. 4. 2024 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.