Opustil nás prof. Miroslav Ryska

Štítky

Chirurg, pedagog, vědec, předseda AZV a emeritní přednosta Chirurgické kliniky 2. LF UK a ÚVN prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc., zemřel v pondělí 12. prosince 2022 ve večerních hodinách ve věku nedožitých 70 let. Píší děkan prof. Marek Babjuk a přednosta Chirurgické kliniky 2. LF UK a ÚVN doc. Radek Pohnán.

Odchod prof. Rysky je pro naši fakultu i české zdravotnictví obrovská ztráta. Prof. Ryska byl nejen skvělý chirurg, ale i vynikající pedagog a čestný a nesmírně pracovitý člověk. Jeho náhlé úmrtí mne hluboce zasáhlo. Čest jeho památce.

prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.
děkan 2. lékařské fakulty UK

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 12. prosince 2022 zesnul ve věku nedožitých 70 let emeritní přednosta Chirurgické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc.

Prof. Ryska byl všeobecně znám jako vynikající a mezinárodně uznávaný chirurg, přední vědec a propagátor vědy a výzkumu, avšak pro nás to byl zejména člověk s mimořádným charakterem, medicínský vizionář a učitel několika generací lékařů.

Jeho nebývalá píle se projevovala ve veškerém jeho působení. První profesní etapa profesora Rysky byla spojena s Chirurgickou klinikou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde získal chirurgické vzdělání, obhájil kandidátskou práci a habilitoval se jako docent chirurgie. Byl jedním z nemnoha endoskopujících chirurgů a propagoval rozvoj endoskopických metod. Počátkem 90. let minulého století patřil k prvním, kdo prováděli laparoskopické operace. Ve své druhé profesní etapě nastoupil v roce 1994 na pozici přednosty Kliniky transplantační chirurgie IKEM, kde se mu podařilo v nebývale krátké době zavést a rozvinout program transplantace jater. Po deseti letech pak začala jeho třetí profesní etapa v Ústřední vojenské nemocnici, kde se největší měrou zasloužil o vybudování Chirurgické kliniky 2. LF UK a ÚVN, kterou následně přes patnáct let řídil. I zde se projevovala jeho schopnost pozitivně budovat a motivovat. Významně se zasloužil o rozvoj onkochirurgie a byl neúnavným popularizátorem myšlenky multidisciplinární kooperace. Již od roku 2005 patřil k propagátorům robotické chirurgie.

Projevoval mezi chirurgy nevšední zapálení pro vědu a výzkum a byl velmi respektován i mezi světovými odborníky. Zabýval se mimo jiné problematikou jaterních přenosů, jaterního selhání a výzkumem karcinomu pankreatu.

Jako pedagog si byl prof. Ryska vědomý povinnosti vzdělání předávat a zaníceně vzdělání šířil. V rámci své dlouholeté vzdělávací činnosti připravil mnoho doktorandů k úspěšné obhajobě a k habilitaci dovedl řadu docentů.

Odešel vynikající lékař, přítel a skvělý kolega, který svůj profesní život zasvětil vědě a medicíně. Jeho odchod je velkou ztrátou pro jeho blízké, pro medicínu i akademickou obec, pro pacienty a pro náš stát. Čest jeho památce.

Za kolektiv Chirurgické kliniky 2. LF UK a ÚVN

doc. MUDr. Radek Pohnán, Ph.D.
přednosta kliniky

Vytvořeno: 16. 12. 2022 / Upraveno: 17. 6. 2023 / Mgr. Stanislava Lindenthalová