Návštěva z Univerzity v Coimbře

University of Coimbra

3. listopadu 2022 jsme na 2. lékařské fakultě přivítali delegaci z portugalské Univerzity v Coimbře, partnera v rámci programu Erasmus+.

Jednání se účastnili pracovníci Zahraničního oddělení 2. LF UK – proděkanka pro zahraniční záležitosti doc. Štěpánka Průhová, fakultní koordinátor programu Erasmus+ dr. Rudolf Černý, vedoucí kanceláře Erasmus+ Ing. Pavla Byrne a studentka 2. lékařské fakulty, nominovaná naší fakultou na praktickou stáž na univerzitě v Coimbře na příští semestr.

Za portugalskou stranu se jednání vedli prof. Joana Barbosa de Melo, koordinátorka programu Erasmus+, a prof. João dos Santos. Jednání bylo velmi živé, informativní a příjemné. Portugalští kolegové měli příležitost navštívit všechny tři pražské lékařské fakulty. Návštěva v Motole byla poslední na jejich programu a byli tedy již dobře seznámeni se specifiky výuky medicíny v naší zemi.

Čeští a portugalští zástupci programu Erasmus+.
Foto: archiv 2. LF

V Portugalsku je systém výběru na lékařské fakulty odlišný, student dělá jednu zkoušku pro všechny fakulty a pak podle svého umístění v bodovém systému (velkou roli hrají i studijní výsledky na střední škole) má pak možnost zvolit fakultu podle systému „nabídky a poptávky“. Nejprve tedy volí studenti s nejlepším umístěním a míst postupně ubývá. Systém je značně kompetitivní a na studium není přijato více než asi 20 procent žadatelů. V Coimbře přijímají asi 700 studentů do prvního ročníku medicíny, jde tedy o fakultu velkou, zahrnuje všechny obory včetně rozsáhlé výzkumné aktivity. Součástí je i samostatná stomatologická fakulta. Lékařská fakulta má k dispozici jednu z největších nemocnic v Portugalsku, včetně samostatné budovy pro dětské obory – uspořádání je tedy velmi podobné jako v Motole.

Na Univerzitě v Coimbře je rozsáhlá i mezinárodní spolupráce, přijímají asi 300 studentů ročně v rámci programu Erasmus+, na studijní pobyty i praktické stáže. Výuka probíhá pouze v portugalštině, ale pro přijíždějící studenty se do budoucna připravují i anglické programy. Jazykovou bariéru ale studenti překonávají s vydatnou pomocí spolužáků a akademických pracovníků poměrně snadno. Studijní materiály i zkoušky v těchto případech jsou obvykle v angličtině. Čeští studenti, kteří stáž nebo i studijní pobyt V Portugalsku již absolvovali, mají velice dobré zkušenosti a podle jejich referencí chabá znalost portugalštiny nepředstavuje podstatnou překážku pro úspěšný pobyt.

Na závěr jednání obě strany vyjádřily přání rozšířit dosavadní spolupráci: smlouvu doplnit o studijní pobyt pro pregraduální studenty (SMS – student mobility for studies) – jeden student ročně nebo začít využívat mobility pro studenty postgraduálního studia Ph.D. programu. Coimbra nabízí také rozsáhlé výzkumné zázemí, zejména v oblasti klinické genetiky, onkologie, neurověd a dalších výměnné pobyty akademických pracovníků.

Vytvořeno: 8. 11. 2022 / Upraveno: 19. 6. 2023 / Ing. Pavla Byrne