Klinické databáze pro výzkumné účely: společná on-line konference s Taipei Medical University

Kolegové Jung-Tzu Ku, Dr. Hsiu-Chen Lin a  Dr.Min-Lan Tsai vedli úvodní přednášku o National Health Insurance Research Database (NHIRD) na Taiwanu. Dr. Jason Hsu představil projekt „Taipei Medical University Clinical Research Database“ a pokročilé techniky extrakce informací z anonymizovaných dat včetně technik umělé inteligence.

Za českou stranu prezentoval profesor Lébl (Pediatrická klinika 2. LF UK a FN Motol) českou databázi dětských diabetiků ČENDA a databázi pacientů léčených pro poruchy růstu růstovým hormonem. Docent Tomek (Neurologická klinika 2. LF UK a FN Motol) představil celonárodní registr pacientů s cévní mozkovou příhodou RES-Q a její význam pro optimalizaci managementu a sledování kvality péče v akutní fázi onemocnění na celostátní úrovni.

Obě strany se shodly na velkém přínosu konference, který zejména ukázal možnosti případné spolupráce v oblastech společného zájmu. Využití spojení velkých souborů dat z obou univerzit pracovišť nabízí široké možnosti výzkumných i klinických aplikací.

Vytvořeno: 25. 11. 2022 / Upraveno: 11. 1. 2023 / Ing. Pavla Byrne