Dvojka na Dvojce: rozhlasová Káva o čtvrté s odborníky z 2. lékařské

Jak nápad na účinkování lékařů z naší fakulty v diskusním pořadu na stanici Český rozhlas Dvojka vznikl? Komu je pořad určen? To vše přibližuje MUDr. Martin Kynčl, Ph.D., ze senátní Komise pro komunikaci.

Rozhlasový pořad Káva o čtvrté na stanici Český rozhlas Dvojka se vysílá každý všední den od 16.04 hod. V pondělí 15. listopadu představí prof. Vojtěch Havlas, přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie, téma zlomeniny.

Co je Káva o čtvrté s 2. LF? Můžete přiblížit formát pořadu? Koho by měl zejména oslovit?

Rozhlasový pořad Káva o čtvrté na stanici Český rozhlas Dvojka uvádí odpolední diskuse na témata týkající se životního stylu, hobby, legislativy, zdravotnictví. V debatách s předsedou akademického senátu dr. Milanem Trojánkem, a také v návaznosti na vznik nové senátní Komise pro komunikaci, jsme uvažovali o možnostech a formách prezentace 2. LF v médiích, v rozhlase. V základu byla představa praktické zdravotnické osvěty šířené pod hlavičkou a s odborníky z „druhé lékařské“. A tak vznikl společně s přispěním dramaturgyně pořadu Heleny Hilmerové a redaktorky Patricie Strouhalové seriálový koncept věnovaný zdraví, Káva o čtvrté s druhou lékařskou. Pořad by měl oslovit posluchačskou obec napříč republikou a formou osvěty přinést praktický vhled do problematiky zdraví, ve které může být obtížné se laické veřejnosti orientovat.

Jak často se v pořadu Káva o čtvrté objeví odborníci z 2. lékařské a na jaká témata se můžou posluchači těšit?

Frekvenci pořadů jsme zvolili zatím jednou měsíčně, vždy v pondělí odpoledne. S navrženými zdravotními tématy se mohou posluchači kdykoli v životě potkat. Zároveň zazní návod, jak racionálně a odpovědně v té které situaci nejlépe postupovat, jak se zachovat. Tak třeba kdy jít s kašlem k lékaři a kdy je možné léčbu provádět doma s čajem. Nebo jak se pozná zlomenina od podvrtnutého kotníku, kdy jít s horečkou k lékaři a kdy volat záchranku. Měl by to být takový laskavý, ale zároveň profesionální zdravotní průvodce pro laickou veřejnost. A co je důležité – pod hlavičkou 2. LF.

Kdo a podle jakých kritérií témata a odborníky vybírá? Nakolik je výběr ovlivněn "poptávkou" ze strany posluchačské veřejnosti?

S dramaturgyní a redaktorkami pořadu jsme navrhli více než dvacet zdravotních témat a okruhů, která jsme považovali za dobré probrat, a která by také rezonovala s častými dotazy posluchačů. Mohou kopírovat sezónní modely, jako třeba pozimní chřipky, novoroční diety a hubnutí, psychické problémy u dětí s koncem školního roku, nebo pomoc při úpalu u bazénu v létě. V pořadu se budou odborníci věnovat jak bolestem na hrudi, tak i dušnosti. K tématům jsme pak vytipovali a oslovili příslušné odborníky z 2. LF, kteří mají k tématu nejvíce zkušeností, a také schopnost zajímavě a poutavě hovořit, reagovat, komentovat.

Velmi se těším například na příští pondělí (15. listopadu 2021, pozn. red.), kdy jsou nosným tématem zlomeniny. Vše, co o nich ví, řekne prof. Vojtěch Havlas, přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK.

V čem vidíte přínos pořadů tohoto typu?

Přínos takového rozhlasového pořadu zaštítěného osobnostmi konkrétní lékařské fakulty Univerzity Karlovy spatřuji ve dvou rovinách. V současnosti, kdy existují "odborníci" na všechno, je určitě dobře ukázat instituci, na jejíž názory, pohled a rady se lze spolehnout. Můžeme vnést pevný a seriózní bod třeba pro jednoduchou a praktickou orientaci ve zdravotnické problematice. Zároveň, a to je ta druhá rovina, čitelné názory odborníků z Univerzity Karlovy, v tomto případě z druhé lékařské fakulty, budou vnímány jako důležité pro celospolečenskou diskusi. Cílová skupina laických posluchačů si může spontánně zpětně vybavit názorovou koherenci, srozumitelnost a profesionalitu odborníka z 2. LF komentujícího zdravovědné téma. Na webu Rozhlasu plánujeme například vznik bodového návodu, jak postupovat při nejčastějších zdravotních problémech. Taková trvanlivá forma osvěty má podle mne význam a praktický dopad.

Máte již zpětnou vazbu na první odvysílaný díl?

Prvním odvysílaný díl a vlastně „výkop“ celého projektu zajistil předseda akademického senátu 2. LF dr. Trojánek osobně. Základně představil celý koncept pořadu a prakticky společně s moderátorkou zmapovali téma Horečky. No posuďte sami, nechtěli byste znát odpovědi na následující otázky? Tak třeba proč nejsou při horečce vhodné studené obklady nebo zábaly? Proč bychom i jen při zvýšené teplotě měli zůstat doma v klidu? V čem nám může při horečce uškodit zvýšená tělesná aktivita? Kdy horečku léčit antibiotiky? Číselně vyjádřenou zpětnou vazbu zatím nemáme, ale odkazy na pořad jsou publikované na facebooku i webu pořadu, a tedy se pořad Káva o čtvrté s druhou lékařskou objevuje i na domovské stránce Českého rozhlasu, a tím napříč weby ČRo; záběr je široký.

Jakou roli účastí v pořadu lékařská fakulta plní?

Fakulta by jako instituce měla aktivně a zároveň seriózně působit ve veřejném prostoru. Téma zdravotní osvěty s profesionály z druhé lékařské se nabízí jako jeden z možných vstupů do takové zapamatovatelné pozice. Lékařská fakulta UK by měla hrát roli v posilování povědomí veřejnosti o zdraví.

Vytvořeno: 12. 11. 2021 / Upraveno: 24. 11. 2021 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková