Zahájené projekty Technologické agentury ČR

Na přelomu jara a léta letošního roku byly na fakultě zahájeny dva významné projekty, které jsou realizovány v rámci podpory Technologické agentury České republiky.

Virtuální realita a zvládání procedurální bolesti u pacientů s popáleninovým traumatem

Hlavním cílem zamýšleného projektu je snižovat prožívání procedurální bolesti při výměně obvazů u pacientů s popáleninovým traumatem prostřednictvím vytvořené a pilotně ověřené aplikace pro virtuální realitu. Vedle farmakologické terapie bolesti existuje i řada nefarmakologických možností (např. poslech hudby, relaxační techniky), které jsou založeny na odvedení pozornosti od pocitu bolesti. Virtuální realita se zdá být nejslibnější z těchto možností a kromě distrakce snižuje také úzkostné a depresivní symptomy a zvyšuje spolupráci pacienta, přičemž se studie také shodují na příznivé roli pocitu ponoření se do prostředí virtuální reality. Tento projekt svým zaměřením chce propojit využití virtuální reality s komplexním snižováním bolesti v kognitivní, afektivní i senzorické oblasti.

Aplikačním garantem projektu je Klinika popálenin Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Celému projektu bude předcházet pilotní ověření, které zajistí volbu adekvátního přístupu pro implementaci výzkumného designu, včetně vytvoření nové aplikace pro virtuální realitu respektující současný technologický rozvoj v této oblasti.

Hlavním výstupem projektu je vytvoření VR aplikace na snižování bolesti u pacientů s popáleninovým traumatem. Její přímé uplatnění je možné na popáleninových klinikách v Praze, Brně a Ostravě.

Délka projektu:  5/2020 – 12/ 2023

NA-C: Vývoj a standardizace neuropsychologické baterie pro sledování procesu učení, efektu léčby a kognitivní rehabilitace u dětské populace, včetně dětí s neurovývojovým či onkologickým onemocněním

Cílem této studie je vytvořit a standardizovat komplexní neuropsychologickou testovou baterii pro děti a mladé dospělé ve věku 6–19 let, včetně paralelní verze vhodné k retestu s krátkým časovým odstupem. Taková baterie není doposud pro daný věk v České republice k dispozici, přestože se jedná o základní předpoklad neuropsychologického vyšetření. Vzniklý neuropsychologický nástroj umožní konstatovat slabé a silné stránky kognitivního profilu dítěte a poskytne informace o původu jeho kognitivních obtíží. Na základě získaných informací bude možné doporučit individuální a adekvátní intervence ve vzdělávacím procesu a v začlenění do každodenního života rodiny a společnosti.

Projekt počítá s kooperací institucí akademického a klinického rázu, kromě 2. LF UK a čtyř primariátů FN Motol je podporován třemi univerzitními katedrami psychologie a dvěma profesními organizacemi, na realizaci se bude podílet posléze i odborné nakladatelství. Mimo jiné bude vytvořena aplikace či software sloužící k vypočítávání vážených skórů, percentilů a mentálních věků.

Zvolený metodologický postup splňuje nároky pro tvorbu psychologicko-diagnostických metod a výsledná neuropsychologická baterie bude jako samostatná psychodiagnostická metoda vydána v nakladatelství s oprávněním tyto metody vydávat.

Délka projektu – 7/2020 – 6/2023

Vytvořeno: 25. 9. 2020 / Upraveno: 11. 1. 2023 / Mgr. Romana Junková