Vyhlášení veřejné soutěže ve výzkumu vývoji a inovacích GA ČR 2021

Grantová agentura České republiky (GA ČR) vyhlásila dne 10. 3. 2021 veřejnou soutěž na podporu grantových projektů v následujících kategoriích:

• Standardní projekty
  • Junior Star projekty
  • Mezinárodní projekty
  • Grantové projekty excelence EXPRO
  • Postdoc individual fellowship- incoming and outgoing 2022

Jedna osoba může v rámci všech veřejných soutěží vyhlašovaných GA ČR v daném kalendářním roce s počátkem řešení v roce a v rámci všech výzev, na kterých se GA ČR podílí, s počátkem řešení v roce 2022 podat maximálně dva návrhy projektů, a to jeden v roli navrhovatele a druhý v roli spolunavrhovatele.

Navrhovatel může podat buď jeden návrh projektu JUNIOR STAR, nebo jeden návrh projektu POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP.

Grantová přihláška musí být vyplněna výhradně na formulářích GA ČR v internetové on-line aplikaci a doručena pouze elektronicky datovou schránkou v souladu se Zadávacími dokumentacemi dostupnými na webu GA ČR.

Kompletní přihlášky budou odevzdávány na GA ČR do 22. 4. 2021 v pdf prostřednictvím datové schránky fakulty.

Za účelem finální kontroly přihlášek před konvertováním do formátu pdf je třeba, abyste kontaktovali grantové oddělení nejpozději do 12. 4. 2021 do 10 hod. Kontrola finančních a administrativních náležitostí bude probíhat od 12. 4. do 16. 4. 2021. Respektujte prosím tyto termíny.

V případě mzdových otázek se obracejte na paní Ing. Olgu Folkovou (224 435 825) z personálního a mzdového oddělení.

Pro účely získání souhlasu etické komise odevzdejte podklady na grantové oddělení do 24. 3. 2021 na @email, a to ve formátu pdf a v editovatelném wordu. Podklad obsahuje věcnou část projektu, včetně definitivního názvu, řešitelský tým, informovaný souhlas pacienta a naskenovaný souhlas přednosty/přednostů pracovišť s realizací projektu na daných ústavech či klinikách.

V případě prací s GMO v projektu je třeba doložit k projektu doklad o zápisu do „Seznamu uživatelů“, případně do „Seznamu GMO“.

Projekt pokusů je vyžadován až v momentě, kdy je projekt schválen, tj. před podpisem smlouvy, je ale třeba již nyní přiložit oprávnění k používání pokusných zvířat.

Prohlášení týkající se spolupráce s FN Motol zašlete na Grantové oddělení do 24. 3. 2021 na @email (skan s podpisem ve formátu PDF a editovatelný word). Vzájemná kooperace 2. LF UK s FN Motol je ošetřena Opatřením děkana č. 20/2017.

Junior Star projekty

Projekty jsou určeny jen pracovníkům působícím v oblasti základního výzkumu, kteří splňují podmínku, že k 30. září roku vyhlášení soutěže uplynulo nejvýše 8 let od udělení jejich akademického titulu Ph.D. (mateřská a rodičovská dovolená se do této doby nezapočítává). Jedna osoba nemůže současně vystupovat v roli řešitele ve více než jednom projektu Junior Star. Navrhovatel musí mít významnou mezinárodní vědeckou zkušenost a zároveň musí být autorem publikací v prestižních mezinárodních časopisech nebo dosáhnout jiného srovnatelného a prokazatelného výsledku.

EXPRO

Navrhovatelem, tj. vedoucím řešitelského týmu, který se uchází o projekt EXPRO, může být jen pracovník působící v oblasti základního výzkumu, který prokazatelně dosahuje vynikajících vědeckých výsledků v mezinárodním měřítku. Pro podání návrhu je nutnou podmínkou, aby byl navrhovatel mezinárodně uznávanou vědeckou osobností a byl autorem (spoluautorem) recentních špičkových publikací s prokazatelným vysokým ohlasem v mezinárodní vědecké komunitě.

Novinka – Postdoc individual fellowship- outgoing and incoming 2022

Cílem této soutěže je umožnit vynikajícím domácím vědeckým pracovníkům na počátku jejich vědecké kariéry realizovat jejich vlastní vědecký záměr zahrnující dlouhodobou zahraniční vědeckou stáž v kombinaci s dokončením řešení na domácí instituci. Předpokládá se, že v souladu s vědeckým záměrem projektu bude délka dlouhodobé zahraniční vědecké stáže činit 730 dní (minimálně však v délce 670 dní).

• Navrhovatelem grantu může být pouze vynikající vědecký pracovník na počátku kariéry působící na některé instituci v ČR zabývající se základním výzkumem.
  • Projekt POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP je projektem jednoho řešitele.
  • Řešitel projektu nesmí být současně řešitelem, spoluřešitelem ani se podílet na řešení v jiné roli jiného projektu GA ČR.
  • Navrhovatel musí splňovat podmínku, že k 30. září roku vyhlášení soutěže uplynuly nejvýše 4 roky od udělení jeho akademického titulu Ph.D. (nebo ekvivalentu), tj. akademický titul Ph.D. (nebo ekvivalent) mu byl udělen po 30. září 2017.

Investice

Přijetím zákona č. 609/2020 Sb. (daňový balíček 2021) byla provedena novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Část novely se týká daňového odpisování hmotného majetku a změny hodnotové hranice pro dlouhodobý hmotný majetek a jeho technické zhodnocení ze 40 000 Kč na 80 000 Kč. Takto jsou nastavena pravidla i pro projekty GA ČR.

Bohužel Univerzita Karlova vydala stanovisko, tuto hranici neposouvá a OR č. 60/2017 prozatím zůstává v platnosti. V tuto chvíli tedy platí pro zařazování majetku do účetnictví stejná pravidla jako v době před novelou (daňový balíček 2021). Maximální částka pro dlouhodobý hmotný majetek na UK zatím zůstává na hranici 40 000 Kč.

Vytvořeno: 23. 2. 2021 / Upraveno: 11. 1. 2023 / Kristýna Pribilinec