Listopad 89—19 / happening na 2. lékařské

Happening k 30. výročí Listopadu se uskuteční 11. až 17. listopadu 2019 na schodišti a v chodbě před posluchárenským blokem 2. lékařské fakulty.


Sametová zeď

Mramorová deska se zdravotnickým citátem z tzv. socialistické ústavy z roku 1960 se nachází nad schody ke spojovací chodbě, na nejrušnějším místě budovy ředitelství nemocnice a děkanátu. Zákonitě proto sloužila v listopadu 1989 jako nástěnka pro revoluční sdělení, předvolební agitaci apod.

K letošnímu 30. výročí sametové revoluce jsme se ji rozhodli na týden mezi pondělím 11. až nedělí 17. listopadu oživit a uspořádat tematický happening. Zatímco „sametová zeď“ ponese autentická dobová hesla a provolání, níže je budou moci kolemjdoucí pomocí přiložených fixek dopsat, aktualizovat či okomentovat.

Zeď budeme pravidelně fotografovat, snímky zveřejňovat na fakultním Facebooku a Instagramu a nakonec na webu.

Poznáte se?

V chodbě před posluchárenským blokem vystavíme 11.–17. listopadu fotografie z revolučních shromáždění, která se konala ve Velké posluchárně Fakulty dětského lékařství UK na sklonku roku 1989. Návštěvníci na nich mohou nalézt sebe nebo své známé a napsat jejich jméno pod fotografii.

(Autory snímků jsou Michal Hladík, fotograf 2. lékařské fakulty, a prof. Pavel Seeman z Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol.)

Sametové noviny

Sametové noviny přinášejí vzpomínky a názory pamětníků, kteří prožili 17. listopad 1989 jako studenti nebo zaměstnanci Fakulty dětského lékařství, dnešní 2. lékařské fakulty. Připravili jsme je k 25. výročí sametové revoluce v roce 2014 a věříme, že i dnes jsou zajímavé a aktuální – uvidíte je jako součást letošní listopadové výstavy v chodbě před posluchárenským blokem.

 

Facebookovou událost k happeningu najdete zde.

Kromě tohoto happeningu proběhne na fakultě ve čtvrtek 14. listopadu sympozium Výzvy medicíny pro 21. století. Na sympozium naváže diskusní setkání s účastníky sametové revoluce.

Vydáno: 6. 11. 2019 / Poslední aktualizace: 6. 11. 2019 / Odpovědná osoba: Mgr. Petr Andreas, Ph.D.