Doba covidová skončila, mimořádná setkání se vrátila

Rok 2022 byl předzvěstí, že doba covidová definitivně končí a opět se můžeme těšit z nejrůznějších akcí, které náš Ústav anatomie pořádá. Podařilo se nám hned několik zajímavých a mimořádných setkání. V našich prostorách se dne 10. června uskutečnil jedinečný workshop ultrazvukového vyšetření periferních nervů a jeho využití pro klinickou praxi pro dvě desítky lékařů z řad neurologů, radiologů, ortopedů, rehabilitačních lékařů a anesteziologů, který byl první akcí svého druhu v České republice. Patronát nad kurzem převzal Ústav anatomie 2. LF UK společně s Centrem endoskopické, chirurgické a klinické anatomie (CESKA).

Ve stejném měsíci se uskutečnil další seminář a workshop o praktickém pohledu na chronické žilní onemocnění (CVD) dolních končetin. Toto onemocnění patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, neboť CVD postihuje více než 50 procent populace v západních zemích. Seminář spojil teoretické přednášky o anatomii žilního systému, základních charakteristikách a možnostech léčby CVD s praktickými ukázkami ultra­zvukového vyšetření a preparátů žil na tělech zemřelých dárců.

V říjnu získal Michal Beneš, student 5. ročníku Všeobecného lékařství, náš lektor a mladý vědec, Cenu prof. Josefa Kouteckého pro studenty pregraduálního studia, kteří se stanou prvním autorem vědeckého článku, za čtyři vědecké publikace týkající se nervů a svalů horní končetiny. Je skvělým příkladem toho, že pregraduální studenti se mohou již od prvního ročníku nejen do vědy zapojit, ale dosáhnout během studia i vysokých cílů.

V listopadu 2022 se konal úplně první Kurz traumatické resuscitační torakotomie v České republice. Kurz uspořádaly společně 2. LF UK a Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol (doc. Tomáš Vymazal a prof. Miroslav Durila) ve spolupráci s III. chirurgickou klinikou 1. LF UK a FN Motol (prof. Robert Lischke, dr. Martin Šnajdauf a dr. Tomáš Haruštiak) a Ústavem anatomie 2. LF UK a Centrem endoskopické, chirurgické a klinické anatomie 2. LF UK (prof. David Kachlík). Tento zákrok se využívá u pacientů s těžkým úrazem, u kterých došlo k zástavě oběhu nebo zástava oběhu hrozí. Pojem „resuscitační torakotomie“ můžeme zjednodušeně definovat jako úkon otevření hrudníku s cílem rychlé diagnostiky a léčby příčiny zástavy oběhu. Zákrok by měl sloužit k obnovení oběhu a stabilizování pacienta. V tu dobu si nikdo nemyslel, že nabyté zkušenosti a nácvik této unikátní metody již za pár týdnů zachrání život 46leté ženě, kterou v prosinci pobodal útočník v Praze. Lékaři ji zachránili i přesto, že měla v srdci dvoucentrimetrovou ránu. Jde o obrovský úspěch našich kolegů z Motola. Zde je na místě poděkovat i těm, kteří našemu Ústavu darovali po smrti své tělo, neboť jejich dar pomohl zachránit další život. Bez těl dárců se medicína již neobejde. Pro nás je to krásná zpráva a motivace pro další pořádání užitečných a praktických seminářů k dalšímu zdokonalování lékařských dovedností.

Právě rok 2022 pro nás znamenal dosud největší nárůst dárcovských smluv, přihlásilo se nám 288 nových dárců. Pevně věříme, že celkový počet smluv, které v registru dárců nyní máme, brzy přesáhne první tisícovku. V této souvislosti bylo v rámci akce Motol Art odhaleno první dílo umělecké sbírky na podporu Dárcovského programu těl pro studijní a vědecké účely, z dílny ing. Arch. Zuzany Kočišové, s názvem „Srdce mi rozum spoutává".

Srdce

V listopadu se také konal III. Motolský neurootologický den na téma Poruchy vestibulárního systému pohledem teoretických a klinických oborů, jež pořádalo Neurootologické centrum 1. a 2. LF UK a FN Motol spolu s Ústavem anatomie 2. LF UK. Vyzvaným řečníkem byl světový odborník na nemoci vnitřního ucha a poruchy rovnováhy prof. Mikael Karlbeg ze Švédska. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Úspěchy jsme zaznamenali i v teoretické rovině. Česká angiologická společnost ohodnotila vědecký článek, na němž se podíleli Adam Whitley a David Kachlík třetím místem v soutěži o Reinišovu cenu, již uděluje Česká angiologická společnost za nejlepší odborný článek autora do 35 let v oboru angiologie. Na 13. Mezinárodním sympózium klinické a aplikované anatomie (ISCAA) ve Villamouře (Portugalsko) získali Azzat Al-Redouan, Radovan Hudák, Carl Oslon a David Kachlík cenu za nejlepší krátkou přednášku (s tématem morfologického vzoru zakřivení nadpažku v korelaci s výběrem správné fixační dlahy. Rovněž grant stejného týmu agentury GAUK (1720119) věnující se tématu „Topografie lopatkové krajiny ve vztahu k periferním nervům a anatomickému podkladu jejich útlaku“ byl oceněn radou agentury jako „výjimečně dobrý“.

Také v listopadu převzal přednosta Ústavu anatomie David Kachlík v rámci stého výročí založení Ústavu histológie a embryológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě pamětní medaili Univerzity Komenského v Bratislavě ke 100. výročí založení univerzity z rukou děkana prof. MUDr. Juraje Šteňa, DrSc. Koncem roku rovněž obdržel Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole za rok 2022, z rukou současného ministra školství prof. JUDr. Vladimíra Balaše, CSc., v Senátu Parlamentu České republiky.

Děkuji všem svým kolegům za skvěle odvedenou práci a vzornou reprezentaci našeho ústavu. Věřím, že i rok 2023 bude podobně úspěšný jako ten minulý.

Prof. MUDr. David Kachlík, Ph.D.
přednosta Ústavu anatomie 2. LF UK

Vytvořeno: 31. 1. 2023 / Upraveno: 2. 2. 2023 / Odpovědná osoba: Bc. Nikola Musilová