Rektoři: Nedostatek peněz pro vysoké školy způsobí odliv talentů

Křtiny (Blanensko) 4. září (ČTK):
Nedostatek peněz pro vysoké školy může v důsledku ohrozit konkurenceschopnost české ekonomiky a kvalitu života obyvatel v České republice. Shodli se na tom rektoři vysokých škol. Na setkání ve Křtinách na Blanensku kritizovali částku vyčleněnou v návrhu státního rozpočtu na příští rok pro vysoké školy. Podle rektorů hrozí českým vysokým školám odchod talentovaných studentů, učitelů i vědců do zahraničí.
 
V návrhu státního rozpočtu na příští rok je pro vysoké školy vyčleněna částka o procento nižší než letos. Vzhledem k tomu, že v Česku dlouhodobě přibývá vysokoškolských studentů, dostaly by univerzity na jednoho posluchače o šest procent peněz méně než letos. To by podle rektorů snížilo kvalitu výuky.
 
Vysoké školy nebyly spokojeny s financemi na vzdělávací činnost už letos. Sice se jim postupně podařilo vyjednat navýšení, ale zhruba 21 miliard korun, které nakonec dostaly, je podle nich stále málo. Příspěvek státu na vzdělávání vysokoškoláků by v roce 2009 mohl oproti roku 2006 klesnout zhruba o desetinu. Před dvěma lety, kdy dostávaly vysoké školy na jednoho žáka nejvíc, činil příspěvek 72 941 korun, v roce 2009 by to mohlo být 66 700 korun.
 
Ministr Ondřej Liška (SZ) by proto v příštím roce chtěl rozpočet navýšit o více než dvě miliardy. Premiér Mirek Topolánek (ODS) ale odmítá Liškovi peníze přidat a doporučil mu hledat v rozpočtové kapitole ministerstva školství. Podle premiéra ministerstvo disponuje rozpočtem 133 miliardy korum, z toho na platy učitelů jde 59 miliard a 9,5 miliardy je vázáno na vědu a výzkum. Se zbytkem podle předsedy vlády může Liška volně disponovat.
 
První místo, kde by školy šetřily, by byl podle rektorů nákup studijního materiálu, například vybavení laboratoří. „Když místo laboratorní výuky budeme jenom něco vykládat, úroveň jde rapidně dolů,“ řekl rektor brněnské Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity Jaroslav Hlušek. Rektor Karlovy univerzity Václav Hampl zase zmínil drahé vzdělávání zubařů, jichž je v ČR málo. „Praktické věci se musí učit na fantomech a ty jsou drahé,“ řekl. Když prý bude pomůcek méně, budou se budoucí zubaři méně cvičit na nich a víc na svých pozdějších pacientech.
 
Rektoři požadují od státu na příští rok o tři miliardy víc oproti navržené sumě. Ministry vyzvali, aby rozpočet v navržené podobě neschválili. Už proto, že příjmy škol na jednoho studenta jsou podle něj jedny z nejnižších v EU. Návrh jde podle rektorů také proti vládnímu programovému prohlášení, kde se o rozvoji vysokého školství mluví jako o jedné z priorit, přitom příjmy univerzit se mají snížit. To vše navzdory tomu, že ekonomice se daří, řekl rektor brněnské JAMU Václav Cejpek.
 
Rektor Hampl zmínil jako dobrý příklad Čínu, kde stát investoval do vysokého školství značné sumy. Už za několik let podle něj tamní školy povyskočily v mezinárodních hodnoceních. „My se naopak budeme propadat a budeme se propadat rychle,“ uvedl.
 
Lucie Kučerová jpt

Vytvořeno: 1. 9. 2008 / Upraveno: 13. 3. 2018 / Odpovědná osoba: Administrátor 2. LF UK