Na oddelení sa so mnou počítalo ako so súčasťou lekárskeho tímu

Štítky

Studentka 6. ročníku Všeobecného lékařství Ema Kalenská strávila semestr na Univerzitě Heinricha Heina v Düsseldorfu. Píše esej a posílá fotografie.

Když ještě nebyl respirátor v módě.
Fotografie na této stránce: Archiv autorky.

Nemecko je známe svojou striktnosťou a láskou k byrokracii. Tento stereotyp sa potvrdil ešte pred začiatkom Erasmus+ pobytu na Heinrich Heine Universitat (HHU) v Düsseldorfe. Emailová korešpondencia, ktorá začala päť mesiacov pred nástupom na stáž, naberala s blížiacim sa odchodom do Düsseldorfu na intenzite a vyžadovala si čím ďalej tým viac aktívneho zapojenia formou zháňania potvrdení a pečiatok. V každej situácii sa dá nájsť aj niečo pozitívne, papierovú vojnu som nakoniec vyhrala a detailné popisy postupov, ktoré som musela po príchode do Düsseldorfu absolvovať, sa ukázali ako užitočné. To, že miestni študenti vedia ešte pred začiatkom semestra presné dátumy skúšok a veľmi podrobný rozvrh, bolo pre mňa príjemným prekvapením a hlavne mi to uľahčilo plánovanie a prípravu na skúšky.

Občas sa o Erasme hovorí ako o dovolenke alebo párty, čo sa v mojom prípade absolútne nezhodovalo s realitou. Ako prvý som absolvovala mesačný blok onkológie, ktorý bol ukončený testom, samozrejme v nemčine. K uznaniu som skúšku musela absolvovať aj v Prahe. Vďaka tomu, že letný semester v Nemecku začína až v dubnu, niekoľkým návratom do Česka kvôli skúškam a uznaniu dochádzky nemusím štúdium predlžovať.

Bloková výuka spočívala predovšetkým v prednáškach a seminároch, ktoré na rozdiel od našich blokov viedol vždy iný ústav. Počas bloku onkológie sme absolvovali výuku s rádiológmi, genetikmi, psychológmi, patológmi a samozrejme onkológmi, ktorí si okrem prezentácie na prednášku kľudne priviedli aj pacienta. Na interaktívnych seminároch sme trénovali komunikáciu s pacientom, rozoberali sme štatistiky a princípy fungovania štúdií, čo bolo normálnou súčasťou výuky. Každý mesačný blok je ukončený písomnou skúškou, ktorá trvá dve až tri hodiny a obsahuje otázky zo všetkých seminárov a prednášok, v rozsahu, ktorý bol daným témam venovaný. Univerzita okrem iného ponúkala bohatý výber bezplatných jazykových kurzov, ktoré boli vedené na veľmi vysokej úrovni, a preto sa ich vyplatilo navštevovať. Kurzy navštevovali aj študenti mimo Erasmu, takže to bola ďalšia možnosť spoznať nových ľudí.

Po skončení teoretickej výuky som absolvovala stáže na oddelení urgentného príjmu, anestéziológii a infekčnom oddelení. Vedúci oddelení a lekári viac-menej nerozlišujú, v ktorom ročníku študujete, a brali ma ako domáci študentov šiesteho ročníka, ktorý je praktisches Jahr. To znamenalo, že sa so mnou na oddelení počítalo ako so súčasťou lekárskeho tímu a dostala som sa k mnohým praktickým výkonom. Lekári sú na stážistov zvyknutí a ich výuku v priebehu pracovnej doby považujú za samozrejmosť.

Ak ešte stále váhate, či sa na Erasmus vyplatí, za mňa jednoznačne áno! Aj napriek tomu, že düsseldorfská fakulta medicíny v Nemecku nepatrí medzi najlepšie hodnotené, podmienky pre študentov, z pohľadu absolventa jedného semestra, sú vynikajúce. Atmosféra univerzitného kampusu, kde je všetko na jednom mieste, bola veľmi príjemná. Čas absolvovaný na oddeleniach bol pre mňa veľkým prínosom, taktiež ako možnosť zlepšiť sa v cudzom jazyku a nahliadnuť do fungovania zahraničnej univerzity.

Vytvořeno: 6. 5. 2020 / Upraveno: 11. 12. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.