Kurzy chirurgických dovedností – on-line

O víkendu 6.–7. 3. 2021 se na Ústavu anatomie konal první on-line praktický kurz chirurgické sutury. Píše dr. Vojtěch Kunc.

O víkendu 6.–7. 3. 2021 se uskutečnil druhý běh volitelného předmětu Základy chirurgických technik II, v jehož rámci se konal první on-line praktický kurz chirurgické sutury včetně intradermálního stehu a technik pro suturu šlach flexorů předloktí.

Účastníci volitelného předmětu si již týden před kurzem postupně zapůjčovali nástroje a brali chirurgické sutury. V sobotu ráno se pak na Ústavu anatomie nachystalo vysílací centrum a bylo předtočeno několik krátkých videí. Úvodem si účastníci oživili znalosti nabyté na prvním kurzu a poté jsme se věnovali již výhradně praktické části výuky.

Účastnící se nejprve rozdělili do tří skupinek – vždy dva lektoři na pět studentů. Lektoři nejdříve techniku podrobně vysvětlili a pak předvedli prostřednictvím webkamery. Účastníci se vše pokusili napodobit. Obtížné aspekty techniky byly zachyceny na krátkých videích poslaných zvlášť. V posledním kroku, vedle dotazů, studenti posílali fotky a videa svého snažení. Velmi nás potěšilo, že výsledky byly velmi kvalitní a povedené.

Za hladký průběh děkujeme především našim lektorům, jimiž byli Michal Beneš, Jiří Brabec, Šarlota Havlíková, Mathias Huaman, Judita Kamlerová a Tereza Krištofová.

Po příjemné zkušenosti bychom znovu rádi zahájili pravidelné kurzy chirurgických technik, které budou probíhat vždy jednou v měsíci se standardním přihlašováním přes naši stránku na Facebooku. Kurzy budou zatím probíhat on-line formou. Před kurzem bude vždy nutné vyzvednout nástroje a suturu na Ústavu anatomie, a to proti vratné záloze 200 Kč.

Budeme se na Vás těšit!

Za tým Kurzů chirurgických dovedností

MUDr. Vojtěch Kunc

Vytvořeno: 18. 3. 2021 / Upraveno: 12. 4. 2021 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.