Do konce února byl v Galicii tvrdý lockdown, začátky byly těžké

Štítky

Anežka Marko z 5. ročníku Všeobecného lékařství je od poloviny ledna na erasmu na lékařské fakultě Univerzity v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Jak vypadá studium v zahraničí v době proticovidových opatření? Všude respirátory, ale i výlety nebo jídlo v restauraci:

„Do konce února byl v Galicii tvrdý lockdown, všechny obce byly uzavřeny – nesměli jsme opustit město a nikdo nesměl bez potvrzení ani dovnitř. Byly zavřené všechny restaurace, bary, kavárny, muzea… a výuka probíhala jen on-line. Musím uznat, že začátky byly opravdu těžké. Nejprve tu ani nikdo z ostatních erasmáků nebyl a potom jsme se kvůli nařízení, které zakazovalo stýkat se s kýmkoli jiným, než s kým bydlíte, nemohli potkat. Opatření však zafungovala a počty nakažených začaly klesat. Od 1. března se opatření rozvolnila, otevřely se některé podniky, a dokonce jsem mohla navštívit i koncert vážné hudby v auditoriu! Na fakultě začala tzv. semiprezenční výuka. Ta spočívá v tom, že je ročník rozdělen na podskupinky a do školy vždy chodí asi dvacet studentů a zbytek je z domova připojený online a skupinky se po týdnu střídají. Byla to velká úleva, přestože v respirátoru, usednout do lavice a poslouchat profesora naživo. Můžeme nyní navštěvovat i jiná města, ale pouze v autonomní oblasti Galicie, zbytek Španělska nám zůstává uzavřen. To ale vůbec nevadí, protože tento severozápadní kout Španělska má mnoho co nabídnout – od pláží přes písčité duny, historické památky, někdy staré tisíce let, po města s klikatými uličkami a honosnými katedrálami. Pokaždé když cestujeme, objevíme další doporučení na místa, kam se podívat příště. Velmi si vážím zdejší situace a možností, které tu teď mám, ale ráda bych zdůraznila, že lidé tu (někdy až bezhlavě) dodržují všechna opatření. Všude, opravdu všude i venku v parku, pokud něco nekonzumujete je povinná ústenka či respirátor, a pokud ji nemáte, dříve či později vás na to někdo upozorní. V obchodech se na nebalené zboží smí sahat jen v rukavicích a ve všech vchodech je dezinfekce. Po 23. hodině je zákaz vycházení i minuta později může skončit vysokou pokutou od policie. Ale funguje to.“

Vytvořeno: 26. 4. 2021 / Upraveno: 11. 12. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.