Moje neoblomnost se vyplatila

Štítky

Vojtěch Berka z 6. ročníku Všeobecného lékařství je na erasmu na Lübecké univerzitě v hanzovním městě v severním Německu. Píše o svých zážitcích a posílá fotografie.

Fotografie na této straně: autor.

Na začátku března jsem odjel do německého Lübecku na praktický erasmus do Universitätsklinikum Schleswig-Holstein. V plánu bylo si po dvou státnicích v zimním semestru udělat od zkoušek pauzu a v mezidobí si splnit povinné státnicové praxe z gynekologie a interny právě tady; státnice jako takové potom dodělat na podzim v příštím akademickém roce. Odjezd v době zavřených hranic i zavřených okresů vypadal nejprve hrozivě, ale nakonec jediná komplikovaná část cesty byl spíše příjezd, kdy pro ČR platily nejpřísnější příjezdové regule se 14denní karanténou. Tu ale chudák student (já) nesměl strávit na koleji, takže první půl měsíc tady byl ve znamení života v ústraní v apartmánu v jiné části Německa. Nicméně moje neoblomnost se vyplatila; nemocniční praxe jsou velmi zodpovědně pojaté (vzhledem k ‚pracovní době‘ každý den od 7.30 do 16.30 skoro až zbytečně zodpovědně) a kromě obvyklého stínování je mým programem doplňování klasicky vyzáblých středoevropských lékařských stavů, ať už odběry krve, psaním lékařských zpráv nebo asistencí při operacích. Hanzovní město Lübeck (a celý kraj Schleswig-Holstein) je navíc překrásným historickým klenotem, takže když to zrovna seversky nehostinné počasí dovolí, odpolední projížďky městem by samy o sobě byly důvodem ke studijnímu pobytu právě tady.

Vytvořeno: 12. 5. 2021 / Upraveno: 11. 12. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.