Andrej Bocán je na erasmu ve Štýrském Hradci

Štítky

Student 6. ročníku Všeobecného lékařství Andrej Bocán je od začátku března na Lékařské univerzitě ve Štýrském Hradci (Grazu) v Rakousku.

Fotografie v tomto článku: Archiv autora.

Na praktický erasmus do Štýrského Hradce jsem odjížděl v čase nejtvrdšího lockdownu a zákazu cestování mezi okresy v ČR, kdy to, že jsem mohl překročit hranice, byl vlastně malý zázrak. Prvních pět dní v karanténě jsem si krátil doháněním německé lékařské terminologie a samozřejmě plánováním výletů ve volném čase. Jelikož po skončení mojí karantény začaly Velikonoce, využil jsem poslední sníh a navzdory lockdownu otevřené sjezdovky a vyjel na lyže do Schladmingu. Následujících pět týdnů jsem stážoval na radiologické klinice LKH Graz, kde jsem většinu času strávil na oddělení neuroradiologie, vaskulární a intervenční radiologie. Zajímavé je, že rakouští lékaři na rozdíl od těch českých nezapisují nálezy nekonečným ťukáním textu do klávesnice, ale používají diktafony, které automaticky popis zaznamenají do programu. Momentálně mám již za sebou téměř celou měsíční stáž na neurologické klinice a pobyt ve Štýrském Hradci zakončím čtyři týdny na psychiatrické klinice. Ve středu 19. 5. v Rakousku došlo k výraznému uvolnění restrikcí v souvislosti s pandemií, což umožnilo víc příležitostí se seznámit s dalšími studenty a kromě jiného i návštěvu rodiny na Slovensku.

Vytvořeno: 7. 6. 2021 / Upraveno: 11. 12. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.