Opustil nás prof. Petr Goetz

Štítky

Píše děkan prof. MUDr. Vladimír Komárek, CSc.

Prof. MUDr. Petr Goetz, CSc.
(1937–2020)

Vážené kolegyně a kolegové,

s lítosti Vám oznamuji, že v pátek 22. května zemřel profesor Petr Goetz, přední osobnost české i světové genetiky, zakladatel a emeritní přednosta Ústavu biologie a lékařské genetiky naší fakulty. Strohý výčet úctyhodných vědeckých a pedagogických úspěchů profesora Goetze naleznete v přiloženém curriculu vitae, nicméně barvitou charakteristiku jeho osobnosti nejlépe vystihl ve své laudaci profesor Koutecký. Osobně jsem si Petra vždy vážil, měl jsem rád jeho bystrý úsudek i laskavý humor. Petr bude chybět jak jeho skvělé ženě Janě, dětské kardioložce, která o něj láskyplně šedesát let pečovala, a jeho synům, vnoučatům i pravnoučatům, ale i všem jeho přátelům a odchovancům na naší fakultě. Dovolte mi, abych na rozloučenou použil citát, kterým končila Kouteckého laudace:

Nehmotnou branou někdy vcházíme
ze skutečnosti do svých přeludů.
Nelze ji zamknout, neboť není klíč,
jenž uvěznil by ústa myšlenky.
Jen smrt jej má a možná ani ta.

(Jaroslav Seifert)

Vytvořeno: 26. 5. 2020 / Upraveno: 13. 6. 2022 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.