Všemi smysly: 2. lékařská fakulta na Noci vědců

Noc vědců každoročně oživuje v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. V Česku se jí účastní univerzity, vědecké ústavy, hvězdárny a další instituce. Letošní ročník má podtitul všemi smysly a odkazuje na to, že poznání může probíhat celým tělem, nejen třeba očima.

Výuka teoretických předmětů na 2. lékařské fakultě probíhá převážně v areálu teoretických a preklinických ústavů v Plzeňské ulici v Motole. Areál prochází postupnou modernizací a dostavbou. V akademickém roce 2019/2020 zde začal studentům sloužit nový vlastní Ústav anatomie s učebnami vybavenými špičkovou technikou. A právě ten se na jednu noc otevře i veřejnosti. Návštěvníci se 30. září od 17 do 22 hodin například dozví, jak voní anatomie, a to na jedné z nejmodernějších piteven v ČR. Seznámí se také s principy chirurgického šití, technikou, která je vizitkou každého chirurga.

Vlastní smysly si mohou nechat vyšetřit a podstoupit test sluchu, hmatu, zraku, chuti nebo reflexů. A co víc, mohou si vyzkoušet vyšetření pohmatem a zjistit víc o vlastním těle. Dozví se také, jak spolu souvisí pokémoni, epilepsie a hudba.

Kompletní program na webu Noci vědců.

pátek 30. září 2022

17.00—22.00

Ústav anatomie 2. LF UK (Plzeňská 311, Praha 5 – Motol

V případě dotazů nás kontaktujte na @email

název a typ akce   popis místo
Jak voní anatomie?

komentovaná prohlídka piteven a operačního sálu

2. lékařská fakulta UK má jedny z nejmodernějších piteven v Česku. Prohlídka zahrnuje pitevní sály, přípravnu těl, chirurgický sálek s virtuálním pitevním stolem a ultrazvukem, zázemí pro vyučující a studenty, technickou místnost – režii, jež slouží k přenosu záznamu z pitevních cvičení.

Vznik nanovláken

obrazovky

na pitevnách

Lidské tělo okem anatoma za pomoci výukového simulátoru

komentovaná ukázka

Virtuální pitevní stůl odhalí taje lidského těla a umožní nahlédnout do útrob velmi přesvědčivého 3D modelu člověka.

operační sál
C 106

Okem umělce

výstava pitevny

Abstraktní malíř umístí své obrazy přímo v prostorách piteven Ústavu anatomie. Přijďte zapojit své zrakové receptory a užijte si tvorbu mladého umělce v netradičním pojetí.

Ukázka chirurgického šití

s možností vlastního vyzkoušení

Chirurgická sutura je základní dovedností každého chirurga, její správné provedení je pak nezbytné pro nekomplikované hojení tkání a její pravidelnost a elegance pak chirurgovou vizitkou. jak celá technika prakticky vypadá a jaké možnosti šití a nástrojů v současné době máme a jak a k čemu je používáme.

1. patro

Mozek jako nejvýkonnější řídící jednotka v těle a jak řídí naše smysly?

komentovaná ukázka

Lidský mozek je řídicím centrem nervové soustavy. Přijímá signály z našich smyslových orgánů a posílá informace do svalů. Zpracuje každou sekundu tolik informací, které by nedokázal zpracovat ani ten nejvýkonnější počítač na světě.

1. patro

Ultrazvuk jako moderní zobrazovací technika

komentovaná ukázka

Co všechno se skrývá v útrobách člověka? A co všechno mužeme vidět na ultrazvuku?

operační sál
C 106

1. patro

Poznáte jednotlivé druhy kostí po slepu, jenom pohmatem?

komentovaná ukázka s možností vlastního vyzkoušení

Se zavázanýma očima budete hmatem odhadovat, jaké druhy kostí (vytištěných na 3D tiskárně) leží v boxu.

C 113

Anatomie pohmatem

komentovaná ukázka

Základní metoda vyšetřování těla, čili zkuste si, kde co vlastně máte…

C 113

Smyslů zbavení, nezoufejte!

přednáška

Kde neumíme zachránit přirozené smyslové ústrojí, přicházejí nové možnosti.

Epilepsie, Pokémoni a hudba

přednáška

Vlivy smyslovými vjemy vyvolávané epilepsie

2. patro

Jak funguje rovnovážný smysl?

přednáška

Za použití speciálního přístroje lze měřit rovnováhu + vysvětlení fungování tohoto smyslu.

C 215

Vyšetření rovnováhy ucha

Praktické demonstrace

(navazují na předcházející přednášku o rovnovážném systému)

1) vyšetření rovnováhy stoje
2) vyšetření vestibulookulárního reflexu (interakce vnitřní ucho – zrak
3) vyšetření subjektivního vnímání vertikály

C 215

Léčiva ovlivňují naše smysly

přednáška

Podílí se pacient na (ne)účinku léčiv ?

C 209

Drogy mění naše smysly

poster

Napřed vysvětlíme pojem droga. Pak si ukážeme, jak působí na náš organizmus.

2. patro

Poznej léčivou látku/rostlinu či lékovou formu

Interaktivní hra

Podívejte se, přivoňte anebo třeba i ochutnejte některé z látek, z kterých se připravují léčivé přípravky přímo v lékárně.

Smysly, jak je nevidíme

ukázka preparátů pod mikroskopem

Histologické preparáty smyslových orgánů jsou krásné a zaujmou i laiky.

budova B

B 210

Smysly a intuice Gregora Mendela (letos uplynulo 200 let od jeho narození)

přednáška + video

„Nestředoškolský“ pohled na Mendelův život a dílo spojený s opravou některých často tradovaných omylů a také s prezentací některých nových zjištění týkajících se zejména záměrů, s nimiž Mendel prováděl své experimenty (tedy pro co měl Mendel smysl, proč se ve svém životě a ve své práci rozhodoval, jak se rozhodoval, a jakými intuicemi byl veden).

2. patro

Jednotlivé smysly interaktivní formou a nevšední experimenty

Fyziologická měření

1) testování zraku a vysvětlení principů některých optických klamů, vliv umělého osvětlení na naše vnitřní hodiny (sociální jetlag)
2) test sluchu, demonstrace kostního vedení zvuku
3) aktivity zaměřující se na funkci chuti a čichu a jejich souhru (změny vnímání sladké chuti po podání čaje z Gymnema sylvestre, test počtu chuťových pohárků při obarvení jazyka potravinářským barvivem na modro)
4) test reflexů a hmatových vjemů (velikost receptivních polí na různých částech těla)

B 215

B 217

budova B

Jazyky všemi smysly

přednáška

I jazyky vnímáme všemi smysly a zvláště jazyk medicínský. Čeština, latina či angličtina pohledem lékařů i pacientů.

C 222

2. patro

Vytvořeno: 1. 9. 2022 / Upraveno: 30. 9. 2022 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.