Rozšířené obzory: Ukrajina edition

Štítky

Srdečně vás zveme na cyklus přednášek a doprovodných akcí Rozšířené obzory: Ukrajina edition, které pořádá 2. lékařská fakulta UK a studentský spolek Motolák. Můžete se těšit na tematické přednášky odborníků z různých disciplín (historie, politologie, lékaři z Ukrajiny, psychologie, žurnalistika, humanitární organizace atd.).

Poslední přednáška

středa 18. května od 14.00
Malá pravá posluchárna
klinický psycholog doc. Marek Preiss, Národní ústav duševního zdraví, a expertka na komunikaci ve zdravotnictví dr. Šárka Tomová
přednáška o tom, jak zvládat stávající situaci a jak můžeme pomoci uprchlíkům
moderuje MUDr. Jakub Hurych

Součástí Rozšířených obzorů je i výstava fotografií novinářky Lenky Klicperové Krev, slzy a odhodlání Ukrajiny.

Uskutečněné přednášky

První přednáška z cyklu Rozšířené obzory proběhla ve čtvrtek 21. dubna 2022.

Hostem byl historik a ukrajinista Mgr. David Svoboda, MA, Ph.D., který působí v Ústavu pro studium totalitních režimů a Muzeu dějin XX. století. Proslovil přednášku Putinova agrese proti Ukrajině: diagnóza, anamnéza, prognóza aneb historie rusko-ukrajinských vztahů stetoskopem historika.

Přednášku a následnou diskusi moderoval emeritní děkan prof. Vladimír Komárek, program zahájil současný děkan prof. Marek Babjuk.

Na Youtube můžete zhlédnout záznam.

úterý 26. dubna 2022 od 18.30
Velká posluchárna
promítání dokumentu Bez očividného traumatu (2018), 63 minut

Ve čtvrtek 28. dubna přednášel koordinátor sbírky Paměť národa pro Ukrajinu Martin Ocknecht. Přednášku moderoval současný děkan prof. Marek Babjuk.

Ve středu 4. května byl hostem Rozšířených obzorů expert na dezinformace Antonín Šlajch, který se věnoval dezinformacím ve válce a tomu, jak je rozpoznávat a kde hledat nezávislé informace. Moderoval fakultní koordinátor pomoc Ukrajině MUDr. Vyacheslav Grebenyuk.

Na YouTube si můžete pustit záznam přednášky.

úterý 10. května 2022 od 16.00
ukrajinistka Mgr. Lenka Víchová, šéfredaktorka časopisu Ukrajinský žurnál
přednáška o aktuálním politickém dění na Ukrajině
moderuje Bc. Karin Zamrazilová

úterý 10. května 2022 od 17.30
válečný fotograf Jakub Plíhal, aktualne.cz
přednáška o tom, jak vypadá novinářská práce na místě válečného konfliktu + promítání reportážních fotek z Ukrajiny
moderuje Bc. Karin Zamrazilová

čtvrtek 12. května od 16.30
Velká posluchárna
nová akademická pracovnice z Ústavu patologie 2. LF UK doc. Vira Tovazhnianska
patoložka z válkou zmítaného Charkova se nám představí a podělí se s námi o svoji zkušenost
přednáška proběhne v angličtině, moderovat ji bude prof. Josef Zámečník

Facebooková událost k Rozšířeným obzorům zde.

Vytvořeno: 14. 4. 2022 / Upraveno: 18. 5. 2022 / Mgr. Marie Hejlová