Domácí násilí: Jak ho rozpoznat a proč o něm mluvit

Štítky

čtvrtek 9. listopadu 2023

14.00—16.50

Velká posluchárna (2. LF UK a FN Motol)


Konference Domácí násilí: Jak ho rozpoznat a proč o něm mluvit má přispět k větší informovanosti a prevenci domácího násilí a k vytvoření bezpečnějšího prostředí pro všechny. Tato akce je otevřena všem studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy, kteří se zajímají o důležité téma domácího násilí.

Studenti budou mít jedinečnou příležitost naslouchat významným řečníkům, kteří se zaměří na různé aspekty domácího násilí. Přednášky a diskuse budou odkrývat mýty o pachatelích a obětech domácího násilí, zkoumat transgenerační přenos násilí a problematiku sekundární viktimizace. Zároveň se budeme věnovat praktickým otázkám, jako jsou metody moderní sebeobrany, informace o tom, kdy a jak hlásit případy domácího násilí a jak můžeme pomoci obětem. Bude také diskutováno, jaký vliv může mít psychický stres na fyzické zdraví.

Událost probíhá pod záštitou Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a je spolufinancována se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Sigma (Kultivace vztahů, prostředí a podmínek) medicíny (TQ01000238).

O přednášejících

Doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc., dr. h. c., je soudní znalkyně, jako policejní psycholožka spolupracuje na objasňování a vyšetřování závažné trestné činnosti. Působí též jako vedoucí katedry společenských věd a proděkanka Fakulty bezpečnostního managementu pro vědu a výzkum na Policejní akademii ČR v Praze.

Advokátka JUDr. Lucie Hrdá (webová prezentace) je laureátkou Ceny Františky Plamínkové v kategorii Osobnost roku. Dlouhodobě se věnuje osvětě veřejnosti i pracovníků justice o domácím násilí a sexuálních deliktech. Je členkou Unie obhájců ČR a národním tutorem vzdělávacího programu Rady Evropy pro právní profesionály HELP. V roce 2022 získala ocenění Právník roku v kategorii PRO BONO a magazínem Lawyers & Bussiness byla nominována na Advokátku roku. Je spoluzakladatelkou Bez trestu, z. s. – organizace usilující o zasvěcení veřejnosti do problematiky sexualizovaného a domácího násilí.

JUDr. Daniel Bartoň, LL.M., Ph.D., působí jako samostatný advokát v Praze a jako odborný asistent na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Ve své advokátní i akademické praxi se zaměřuje na náboženskou svobodu, lidská práva, pomoc obětem trestné činnosti a právo duševního vlastnictví. Je absolventem Právnické fakulty a Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy a své postgraduální studium v oblasti práva absolvoval na Univerzitě v Cambridgi, kde se věnoval především ochraně lidských práv. Aktuálně se ve své advokátní praxi zabývá mimo jiné trestním právem, přičemž značná část jeho práce je zastupování obětí násilných trestných činů. 

Mgr. Pavel Houdek (webová prezentace) je právník, který působí jako instruktor sebeobrany a publicista píšící pro Deník NHeroine.cz. Pomáhá obyčejným lidem, kterým se násilí hnusí a nechtějí se učit prát, vypořádat se s agresí efektivně a rychle. Pokud možno dříve, než dojde k samotnému fyzickému napadení.

Mgr. Tereza Otavová, dr. h. c., je právnička se zaměřením na oblast domácího a sexualizovaného násilí a zakladatelka projektu Věřím ti, jenž poskytuje komplexní pomoc obětem domácího a sexualizovaného násilí. Pomoc spočívá nejen v právním a psychologickém poradenství, ale např. i ve finanční podpoře, vytvoření plánu útěku a mnoho dalšího.

MUDr. Zuzana Střížová, Ph.D., je lékařka a vědkyně z Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol, která se ve své ambulantní praxi setkává s dopady psychického a fyzického stresu na funkci imunitního systému. V rámci přednáškové a výukové činnosti se pokouší představit obor psychoneuroimunologie veřejnosti a nastínit úzké propojení mezi psychikou, nervovým a imunitním systémem. 

Vytvořeno: 25. 9. 2023 / Upraveno: 25. 9. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.