Budovy v celém Česku se dnes rozvítí do fialova – na Mezinárodní den epilepsie. Posviťme si na epilepsii!

pondělí 13. února 2023

Seznam lokalit, video první pomoci při epileptickém záchvatu ve škole a tisková zpráva EpiStop.

Budovy v celém Česku se dnes, při příležitosti Mezinárodního dne epilepsie, rozsvítí do fialova. Upozorní tak na nejčastější chronické neurologické onemocnění, epilepsii. Některou z jejích forem má v České republice zhruba 80 tisíc lidí, čtvrtina z nich jsou děti.

Právě na citlivé řešení epileptických záchvatů dětí v prostředí školy se dnes zaměřuje spolek EpiStop. Moderní léky riziko záchvatů výrazně snižují, přesto nelze jejich výskytu ve třídách zcela zabránit. Strach z ohrožení zdraví a neznalosti první pomoci bývá příčinou nesprávné či přehnané reakce okolí. To může vést ke stigmatizaci dítěte, obavám učitelů, nebo až k odmítnutí dítěte školou. Nebojme se epilepsie, záchvat nemusí být drama. Stačí být připraven, mít správné informace a vědět, jak postupovat.

• video první pomoci při epileptickém záchvatu ve škole – na webu EpiStopu
  • Seznam a mapa fialově nasvícených budov v ČR u příležitosti Mezinárodního dne epilepsie:
  • Praha • Petřínská rozhledna, Tančící dům, FEL ČVUT
  • Brno • hrad Špilberk, OC Omega
  • Beroun • cyklověž
  • Břeclav • kostel sv. Václava
  • Děčín • zámek
  • Hradec Králové • historická radnice
  • Karlovy Vary • Goethova vyhlídka, budova magistrátu
  • Kroměříž • radnice
  • Liberec • historická radnice
  • Most • hrad Hněvín
  • Opava • arkády ve Dvořákových sadech
  • Pardubice  • divadlo
  • Pelhřimov • Kaple sv. Kříže – Kalvárie
  • Plzeň • radnice
  • Přerov • věž zámku
  • Šumperk • divadlo
  • Zlín • budova 21 – Baťův mrakodrap

Vytvořeno: 13. 2. 2023 / Upraveno: 21. 2. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.