5. světová abilympiáda

Na nástěnce studentské komory AS 2. LF UK je k nahlednutí originál dopisu.

International Abilympics
Vážený pan
doc. MUDr. Martin Bojar, Csc.
2. lékařská fakulta UK
V Úvalu 84
150 06 Praha 5

V Praze dne 26. 1. 2000

Vážený pane děkane,
ve dnech 13.–20. srpna letošního roku bude Praha dějištěm 5. světové abilympiády, což je soutěž pracovních schopností a dovedností zdravotně postižených osob, kterou organizuje Mezinárodní abilympijská federace (IAF).

Abilympijské hnutí vzniklo v 70. letech v Japonsku s cílem upozornit na schopnosti zdravotně postižených osob a přispět tak ke zlepšení možností jejich uplatnění na trhu práce. Hnutí se velmi rychle rozšířilo do dalších zemí všech kontinentů a již v roce 1981 se v japonském Tokiu konala 1. světová abilympiáda. V roce 1985 byla založena Mezinárodní abilympijská federace (IAF). Na jejím zasedání v Soulu v roce 1997 bylo rozhodnuto, že 5. světová abilympiáda se uskuteční poprvé v Evropě a právo uspořádat ji v České republice získala Česká abilympijská asociace (CAA). Nad celou akcí převzal záštitu president republiky a podporu přislíbila i vláda, parlament a další významné instituce.

Realizace takovéto mezinárodní akce je nesmírně náročná – po zkušenostech z minulých abilympiád předpokládáme účast 3–5 000 osob. Abychom mohli organizačně zvládnout tak velké množství zdravotně postižených účastníků soutěží a jejich doprovodů neobejdeme se bez pomoci dobrovolníků. Z tohoto důvodu se obracíme na vás i další významné představitele vysokých škol s žádostí o zprostředkování kontaktu s vašimi studenty.

Během abympiády která bude probíhat v celém areálu Výstaviště v Praze 7, budeme potřebova asistenty, informátory a zdravotníky. Asistenti by měli být nápomocni při technickém zabezpečeni soutěží, pomáhat zdravotně postiženým účastníkům při přemisťování v rámci areálu, při jídle a dalších aktivitách. Informátoři budou jednak zajišťovat kontakt mezi organizátory a jednotlivými delegacemi, ale také působit v areálu Výstaviště a svými informacemi usnadňovat orientaci návštěvníkům celé akce. Oficiálním jazykem bude na abilympiádě angličtina, ale vzhledem k tomu, že zájem o účast projevilo do dnešního dne již 70 zemí, přivítáme studenty informátory – se znalostí jakéhokoliv jazyka. Dobrovolní zdravotníci by měli pomáhat profesionálům při zajišťování zdravotnické pomoci účastníkům i návštěvníkům areálu Výstaviště.

Studentům a dalším dobrovolníkům, kteří nemají možnost vlastního ubytování v Praze, bude hrazeno ubytování na kolejích. Všem dobrovolníkům bude zajištěno celodenní stravování, budou pojištěni a budou mít právo účastnit se všech doprovodných akcí. Mezi ně bude patřit i mezinárodní konference, jejíž program je v přiložených materiálech uveden.

Vážený pane děkane, dovolujeme si vás požádat, zda byste mohl zprostředkovat informaci o 5. světové abilympiádě vašim studentům a předat jim písemné materiály s kontaktní adresou na organizační štáb, kde případným zájemcům rádi poskytneme další podrobné informace.

Děkujeme vám za vaši pomoc.

Stanislava Makovcová
Organizační štáb IA 2000

Czech Abilympics Association Tillia

Organizátor 5. IA v roce 2000 v Praze: TILIA, obecně prospěšná společnost. V Háji 4, 170 00 Praha 7. Telefon: 280 86 64. Fax: 280 22 37