Zvýšení kvality vzdělávání na UK

Zvýšení kvality vzdělávání na UK a jeho relevance pro potřeby trhu práce

Univerzita Karlova, 2. lékařská fakulta je příjemcem dotace v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), výzvy č. 02_16_015 ESF pro vysoké školy v prioritní ose 2 OP, pro projekt Zvýšení kvality vzdělávání na UK a jeho relevance pro potřeby trhu práce vedeného pod registračním číslem CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002362.

Nabídka kurzů pořádaných v rámci projektu

Základní informace o projektu

Cíl projektu

Cílem projektu je zvýšení kvality vzdělávání na UK a profilace vzdělávacích aktivit tak, aby byla zajištěna jejich relevance pro trh práce. Plnění cíle bude dosaženo prostřednictvím realizace dílčích projektů 17 fakult a součástí UK v souladu s dlouhodobou vzdělávací strategií UK a relevantními strategickými dokumenty. Aktivity dílčích projektů jsou zaměřeny na rozvoj oborů, které byly identifikovány na trhu práce jako oblasti klíčové pro dosažení evropské úrovně kvality ve VŠ vzdělávání. S cílem zajištění relevance vzdělávacích aktivit pro trh práce a souladu pedagogické činnosti s vědecko-výzkumnou činností UK, budou v rámci dílčích projektů upraveny obsahy stávajících studijních programů, zařazeny nové studijní obory, posílena výuka praktických předmětů a rozpracovány formy distančního vzdělávání. Infrastruktura pořízená v komplementárních projektech podávaných do výzvy č. 16 OP VVV bude v rámci aktuálního projektu promítnuta do úpravy výukových materiálů a zavádění metod výuky s využitím moderních technologií. Rozvoj vzdělávacích aktivit relevantních pro trh práce je doplněna posilováním odborných a jazykových kompetencí pedagogů pro kvalitní přenos znalostí na studenty. V rámci realizace dílčích projektů fakult jsou respektovány potřeby znevýhodněných skupin studentů a realizace rektorátních aktivit povede ke zlepšení přístupu těchto studentů ke vzdělávání na UK obecně. V rámci dílčích projektů budou realizovány aktivity s cílem posílení mezinárodních vazeb fakult, rozvoje studijních pobytů studentů i akademických pracovníků včetně výměnných programů za účelem přenosu poznatků a zkušeností. Dojde tak k dalšímu rozvoji tuzemské a mezinárodní spolupráce s akademickými subjekty, odbornou veřejností a institucemi veřejné správy. Naplnění výše uvedených cílů zajistí rozvoj strategického řízení univerzity jako instituce poskytující prestižní vzdělávání a jako zaměstnavatele podporujícího rozvoj svých akademických a ostatních pracovníků.

Grantový projekt v rámci 2. LF zahrnuje několik klíčových aktivit:

1.  akreditaci/re-akreditaci studijního programu nebo oboru Dětská sestra a Všeobecné lékařství v ČJ nebo AJ,

2. sběr dat a výběr pro jejich digitalizaci s cílem využití v e-learningu, zpracování dílčích e-learningových modulů, pilotní testování a zapracování zpětné vazby do výukových podkladů,

3. modernizace materiálů pro výuku a jejich zprostředkování v audiovizuální a digitální podobě pro podporu distančního vzdělávání,

4. modernizace jak výukových a studijních materiálů, tak prostředí, ve kterých výuka probíhá,

1. posilování mezinárodní spolupráce, posilování mezinárodních vazeb fakult ve výuce formou podpory studijních pobytů studentů i akademických pracovníků, vzdělávacích mezinárodních výměnných programů, s následnou aktualizací studijních programů/předmětů na základě získaných poznatků a zkušeností.

2. zvyšování kvalifikace a kompetencí pedagogů ve vztahu k plánovaným inovacím a tvorbě nových studijních programů.

V rámci 2 LF jsou řešiteli projektu doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D. (Pediatrická klinika), PhDr. RNDr. Daniel Jirkovský, Ph.D., MBA (Ústav ošetřovatelství), a doc. MUDr. Jan Laczó, Ph.D. (Neurologická klinika).

• Dotace
    ​Dle Rozhodnutí o poskytnutí dotace jsou celkové způsobilé výdaje projektu ve výši 180 808 200,36 CZK, z toho 186 317 790,31 Kč činí dotace, zbylých 9 490 410,05 Kč tvoří vlastní prostředky UK. Zmíněná částka dotace je ještě dále dělena na část poskytnutou z Evropského sociálního fondu ve výši 138 749 794,43 Kč a část ze státního rozpočtu ve výši 41 567 995,88 Kč. Celkový obnos dotace je poskytnut na realizaci projektu napříč všemi fakultami UK.

• Harmonogram
    Zahájení projektu: 1. 8. 2017