Ústav biologie a lékařské genetiky 2. LF UK a FN Motol

Přednosta: prof. MUDr. Petr Goetz, CSc.

Laboratoř asistované reprodukce a reprodukční genetiky

Vedoucí: doc. MUDr. Milan Macek, CSc.
V Úvalu 84, Praha 5, 150 06
Tel. /02/ 2443 3524, fax /02/ 2443 3523

Praha, 17. 3. 2000

Návrh tematiky pro doktorské studium v rámci Laboratoře reprodukční genetiky pro absolventy 2. LF UK

Laboratoř reprodukční genetiky zajišťuje úspěšně laboratorní techniky fertilizace in vitro a s tím související další specializované služby lékařské genetiky, zaměřené na poruchy reprodukce. Jednou z jejích dalších důležitých perspektiv je rozpracování nejnovějších metod krátkodobé i dlouhodobé kultivace embryonálních buněk pro zavedení nejnovějších metod preimplantační prenatální genetické diagnostiky s využitím molekulárně cytogenetických a molekulárně genetických metod.

Navrhovaná problematika pro doktorské studium umožní zvládnutí všech metod asistované reprodukce, reprodukční genetiky a bude soustředěna na zdokonalení a zavedení mikrochirurgických metod biopsie polárních tělísek, blastomér časných embryí získaných fertilizací in vitro a rozpracování biopsií trofoektodermu z embryí, získaných déledobou kultivací in vitro jak pro zdokonalení úspěšnosti embryonálního transferu, tak i pro zdokonalení metod preimplantační diagnostiky s perspektivním zaváděním metod genové terapie.

Další důležitou problematikou bude studium možnosti derivace embryonálních pluripotentních kmenových buněk pro využití v časné embryonální/fetální terapii, ale i v dalších oborech medicíny při transplantaci těchto buněk pacientům s těžkými neurodegenerativními, kardiovaskulárními, imunologickými chorobami nebo při transplantaci kostní dřeně.

Tento výzkumný směr doktorské výchovy umožňuje po úspěšném absolvování pregraduálního studia další klinickou specializaci v oboru reprodukční medicíny v rámci gynekologie a porodnictví, a v oboru fetální medicíny v rámci pediatrie a neonatologie.

Školení a odbornou výchovu bude zajišťovat doc. MUDr. Milan Macek, CSc., s týmem spolupracovníků Laboratoře reprodukční genetiky a Molekulárně genetické laboratoře ÚBLG. Na základě předchozí dohody (telefon /02/ 2443 3524) je možno získat podrobnější informace od školitele.

doc. MUDr. Milan Macek, CSc.

Poslední aktualizace: 10. 12. 2018 / Administrátor