Ústav biologie a lékařské genetiky 2. lékařské fakulty University Karlovy a FN Motol

Centrum cystické fibrosy
Praha 5, V Úvalu 84, 150 06
tel: (+ 420  –2) 2443 9548, FAX: (+420 –2) 2443 3526
E-mail: @email

Praha, 2. února 2000

Návrh tématiky pro doktorské studium v rámci Laboratoře Centra Cystické Fibrosy
Ústavu biologie a lékařské genetiky 2. LF UK a FN Motol pro letošní absolventy 2. Lékařské fakulty University Karlovy

Laboratoř Národního Centra Cystické Fibrosy se věnuje detekci známých a neznámých mutací genu cystické fibrosy /CFTR/ ve spolupráci s 2. dětskou klinikou 2. LF UK a FN Motol a dalšími podobně zaměřenými klinickými pracovišti z celé republiky. Zajišťuje tak časnou prenatální a postnatální diagnostiku prevenci a léčbu klasických i atypických forem cystické fibrosy. Výzkumné projekty tohoto Centra jsou zavzaty do rozsáhlé domácí a mezinárodní spolupráce. Tato laboratoř také získala akreditaci Evropské

Unie – ECCACF. Bližší informace o našem pracovišti můžete nalézt na webové stránce: http://ublg.lf2.cuni.cz/index.php?get=centrum_cf

Nabízíme školení v oblasti všech obecných metod záchytu mutací a jejich sekvenování u atypických forem cystické fibrosy spojených s chronickými onemocněními tracheo-bronchiálního systému, včetně nosní polypózy a nevysvětlitelných forem hluchoty.

Další perspektivou této práce je rozvoj metod k detekci vodivosti chloridového kanálu na buněčné úrovni k posouzení úspěšnosti perspektivní genové terapie i funkční genové exprese jednotlivých mutací v genu pro cystickou fibrosu.

Tento ten směr umožňuje po splnění doktorského studia další klinickou specializaci v oboru interní medicíny a pediatrie, se speciálním zaměřením na pneumologii, eventuálně i na otorhinolaryngologii.

Školení a odbornou výchovu zajišťuje MUDr. M. Macek Jr. s týmem spolupracovníků molekulárně genetické laboratoře ÚBLG a ve spolupráci se specializovanými spolupracovníky 2. dětské kliniky 2. LF UK a FN Motol a kliniky TRN FN Motol. Nabízíme tak zajímavou a perspektivní práci v mladém a nadšeném kolektivu.

Na základě předchozí dohody (tel. 02–2443 9548 nebo @email) je možno získat podrobnější informace od školitele.

Ke zveřejnění na webu předal MUDr. Milan Macek, Ústav biologie a lékařské genetiky 2. LF UK, 21. 3. 2000.

Poslední aktualizace: 23. 11. 2018 / Administrátor