Dr. Adam Doležal spoluautorem monografie Informovaný souhlas ve zdravotnictví

JUDr. Adam Doležal, Ph.D., LL.M., jako spoluautor publikoval v roce 2023 rozsáhlou monografii o informovaném souhlasu ve zdravotnictví. Publikace se zabývá problematikou informovaného souhlasu z právního i z etického hlediska. Ačkoliv je řadou autorů považován tento institut za pouhý právní formalistický nástroj, kniha nabízí širší perspektivu a poukazuje na to, že informovaný souhlas má reprezentovat především etické hodnoty. Kniha zároveň prezentuje i požadavky českého právního řádu, srovnává se zahraničními úpravami, konečně pak seznamuje čtenáře i s dalšími eticko-právními instituty jako jsou dříve vyslovená přání, informované odmítnutí (negativní revers), zástupný souhlas a další.

Doležal, Tomáš; Doležal, Adam: Informovaný souhlas ve zdravotnictví. Právní a etické aspekty, Ústav státu a práva AV ČR, Praha 2023, 391 s.