Detekce rezonance povrchových plazmonů: pozvánka na seminář

Seminář, který představí přístroj pro detekci a analýzu mezimolekulárních vazeb a metodu zobrazující rezonanci povrchových plazmonů (SPRi) se koná ve středu 26. 10. 2016 ve 13 hod. v Žížale (areál teoretických ústavů 2. LF UK, Plzeňská 130/221) v místnosti č. 111. Přednáší Mgr. Martina Vráblová z Institutu environmentálních technologií, Vysoké školy báňské – Technické Univerzity Ostrava.

Rezonanční excitace povrchových plazmonů (Surface Plasmon Resonance, SPR) je jev, který vzniká při lomu světla na rozhraní optického hranolu a tekutiny, mezi které je vložena tenká vrstva kovu. SPR se využívá k detekci a analýze molekulárních interakcí, ale i kvalitativní a kvantitativní analýze biomolekul. Schopnost detekovat biomolekuly v reálném čase a bez nutnosti použití značení molekul činí techniku SPR biosenzorů významným nástrojem ve farmaceutickém průmyslu, ale v posledních letech i v biomedicíně, kde lze detekovat interakce typu protilátka – antigen, protein – DNA nebo protilátka – bakterie. Přístroj HORIBA XelPlex, který je t. č. k dispozici na naší fakultě, umožňuje analýzu až 400 interakcí najednou.

Vytvořeno: 14. 10. 2016 / Upraveno: 11. 1. 2023 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková