COVIDMOVE

Řešitelé

Za 2. LF UK je hlavní řešitelkou Mgr. Lenka Oplatková, prof. MUDr. Alena Kobesová, Ph.D., je hlavní řešitelkou za Rehabilitation Prague School.

Záměr projektu

Pandémia spôsobená koronavírusom COVID19 viedla ku viacerým reštrikciám, ktoré viedli k obmedzeniu mobility populácie. Tieto reštrikcie viedli ku výraznému zníženiu pohybovej aktivity populácie. Viaceré observačné štúdie potvrdili pokles fyzickej aktivity populácie. Tieto štúdie boli realizované aj samotnými autormi tohto projektu vo všetkých troch krajinách. Okrem zníženej fyzickej aktivity bol zaznamenaný aj vyšší výskyt depresie a úzkosti. Nedostatok pohybovej aktivity je asociovaný so vznikom viacerých ochorení ako kardiovaskulárnych, onkologických a metabolických. U väčšiny pacientov po prekonaní koronavírusu COVID19 bolo zaznamenané výrazne zníženie fyzickej kondície, čo predstavuje ďalší negatívny prognostický faktor. Nedostatok pohybovej aktivity je tiež asociovaný s horším mentálnym zdravím populácie. Po pandémii spôsobenej koronavírusom COVID19 môžeme očakávať viacero ochorení asociovaných s hypoaktivitou, preto hlavným cieľom tohto projektu je zvýšiť úroveň pohybovej aktivity v troch štátoch, ktoré boli zasiahnuté pandémiou výrazným spôsobom a to Slovensko, Česko a Poľsko. Hlavným zámerom prečo sme sa rozhodli podať žiadosť o projekt je ten, že v dôsledku pandémie spôsobenej koronavírusom COVID19 a obmedzení prišlo k výraznému poklesu fyzickej aktivity u celej populácie. Hlavným cieľom tohto projektu je zvýšiť úroveň pohybovej aktivity u vybraných skupín s cieľom zlepšenia fyzickej kondície a zdravia populácie. Projekt zahŕňa vytvorenie viacerých pohybových programov určených pre bežnú populáciu s cieľom zvýšenia pohybovej aktivity a predchádzaniu komplikáciám a komorbiditám asociovaných s nedostatkom pohybovej aktivity. Projekt tiež zahŕňa tvorbu edukačných materiálov určených pre populáciu s cieľom zlepšenia vzdelania v rámci dôležitosti vplyvu pohybovej aktivity na ľudské zdravie. Cieľom projektu je aj zlepšenie a vytvorenie spoluprácami medzi významnými národnými inštitúciami a to Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici, Karlovou univerzitou v Prahe, Technickou univerzitou v Opole a Rehabilitation Prague School v Prahe. Táto spolupráca bude sumarizovaná medzinárodnými konferenciami a viacerými stretnutiami s cieľom zlepšenia spolupráce a vzájomnej interakcie. Cieľom projektu je aj vytvorenie dlhodobej spolupráce medzi inštitúciami a udržanie dlhodobej spolupráce medzi inštitúciami aj po ukončení projektu. Výsledkom našej práce by malo byť vytvorenie vhodných odporúčaní a materiálov pre cieľové skupiny o tom, ako zvýšiť pohybovú aktivitu, akú pohybovú aktivitu je vhodné realizovať. Výsledkom nášho spoločného projektu bude aj zvýšenie edukácie o dôležitosti pohybovej aktivity v populácii, a tiež zlepšenie motivácie ľudí, k tomu najprirodzenejšiu a to pohybu.

Videovýstup: Analýza aktuálního stavu pohybových aktivit vybrané cílové skupiny studentské populace po pandemii covidu-19

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
2021-1-SK01-KA220-HED-000023008
Poslední aktualizace: 12. 10. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.