The use of neuropsychological tests across Europe: the need for a consensus in the use of assessment tools for dementia.

Maruta C, Guerreiro M, de Mendonça A, Hort J, Scheltens P. Eur J Neurol. 2011 Feb;18(2):279–85. IF: 2.510

Pro diagnostiku a sledování progrese demence se používá řada neuropsychologických testů. Tyto bývají postaveny především na hodnocení úrovně myšlení, exekutivních funkcí, kvality paměti a/nebo plynulosti řeči. Mini Mental State Examination je jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Právě mezinárodní užívání neuropsychologických testů v klinické praxi u pacientů s demencí je předmětem studie publikované ve výše uvedeném článku v European Journal of Neurology. Formou dotazníků byly získány informace z 25 států Evropy.
 
Jaký je význam a jaké jsou závěry této práce? Zeptali jsme se doc. MUDr. Jakuba Horta, Ph.D., z Neurologické kliniky dospělých.
Pro klinickou práci je důležité mít dostatečně senzitivní a specifické psychologické testy, které jsou validizovány pro daný jazyk. Pro výzkumnou práci je pak žádoucí, aby bylo možné výsledky výzkumu spolehlivě srovnávat na mezinárodní úrovni. V této souvislosti je zarážející, že se v Evropské Unii používá 213 různých neuropsychologických testů, jak ukázal náš průzkum. Tyto testy jsou přitom v řadě ohledů nahraditelné a testují stejné kognitivní domény, jako je paměť, řeč, exekutivní funkce atd. Je proto žádoucí sjednotit se na používání pouze části z nich, jako to dokázali například v USA. Jednotné doporučení by zvýšilo kvalitu výzkumné i klinické práce na pracovištích, která se v EU kognitivní problematikou zabývají. Měly by být vybrány takové testy, které vyšetřují důležité kognitivní domény, jsou dostatečně senzitivní a zohledňují nejnovější poznatky o činnosti mozku i o průběhu jednotlivých onemocnění. V této souvislosti by jistě prospělo, aby test Mini Mental State Examination, který pochází již z roku 1975, byl nahrazen vhodnějším screeningovým testem, např. Montreal cognitive assessment, který testuje i čelní lalok mozku a paměťovou nápovědu, což je důležitá a dosud často opomíjená kognitivní doména.
 
-az-

Vytvořeno: 8. 6. 2011 / Upraveno: 9. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.