Central corneal thickness in microphthalmic eyes with or without history of congenital cataract surgery.

Filouš A, Ošmera J, Hložánek M, Mahelková G. Eur J Ophthalmol. 2010 Nov 25. IF: 1.018

V časopise European Journal of Ophthalmology (IF: 1.018) vychází práce doc. MUDr. Aleše Filouše, CSc., a jeho kolegů z Oční kliniky dětí a dospělých, v níž sledovali závislost centrální tloušťky rohovky na velikosti oka u pacientů s absolutní nebo relativní mikroftalmií, a to různého původu (po operaci vrozené katarakty a s jinými vrozenými očními vadami). O bližší představení práce jsme poprosili hlavního autora, doc. Filouše:

U očí po operaci vrozené katarakty vzniká velmi často sekundární glaukom, který představuje závažný klinický problém. Již několik studií prokázalo u těchto očí významně větší centrální tloušťku rohovky (CCT), kterou je třeba zohlednit při interpretaci naměřených hodnot nitroočního tlaku, protože tlusté rohovky vykazují falešně vyšší hodnoty. Autoři těchto studií vysvětlují zvýšenou CCT jako důsledek chirurgického zákroku. Protože se na našem pracovišti s těmito pacienty často setkáváme, víme, že oči s vrozenou kataraktou jsou také zpravidla menší (mikroftalmické) a mají menší průměr rohovky. Zároveň jsme u většiny z nich naměřili zvýšenou hodnotu CCT, zatímco na hydroftalmických očích s vrozeným glaukomem a se zvětšenou rohovkou naopak sníženou CCT.

Cílem výše uvedené studie bylo ověřit vyšší CCT na malých očích s operací, ale i bez operace a podpořit naše přesvědčení, že vyšší CCT u očí po operaci vrozené katarakty je spíše důsledkem malé rohovky než operace samotné. Proto jsme porovnávali afakické či artefakické oči (po odstranění vrozené katarakty) se skupinou očí mikroftalmických v rámci jiné vývojové oční vady, které operovány nebyly. Kontrolní skupinu tvořily zdravé děti školního věku.

Prokázali jsme nejen statisticky, ale i klinicky velmi významně vyšší CCT (v průměru o 85 mikronů) u obou mikroftalmických skupin při srovnání s kontrolní skupinou. Přitom obě mikroftalmické skupiny – s operovanou kataraktou a bez operace – měly téměř shodnou průměrnou hodnotu CCT (rozdíl 7 mikronů). Lze tedy říci, že oči s malou rohovkou vykazují velmi vysoké hodnoty CCT, a to nezávisle na základní diagnóze a eventuální operaci. Výsledky naší studie zároveň zpochybňují příčinnou souvislost mezi operací vrozené katarakty a větší tloušťkou rohovky a naznačují spíše korelaci CCT s velikostí rohovky.

-az-

Vytvořeno: 15. 6. 2011 / Upraveno: 7. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.