Petice proti návrhu snížení rozpočtu vysokým školám

Fakulta technologická ve Zlíně VUT Brno
nám. T. G. Masaryka 275
762 72 Zlín

ve Zlíně, dne 6. 12. 1999
 

 
Věc: Apel, prosba o spolupráci ve věci petice proti snížení rozpočtu VŠ

Vážení kolegové, pedagogové, studenti a příznivci vysokých škol,
 

obracíme se na vás s prosbou o spolupráci. Jsme studenti Fakulty technologické VUT ve Zlíně. V půli ledna příštího roku má být schválen návrh rozpočtu na rok 2000, ve kterém se počítá s 5,1% snížením příspěvků vysokým školám oproti letošnímu roku. Jak jistě víte, toto krácení rozpočtu se týká prostředků na neinvestiční náklady, což by se v každém případě negativně odrazilo na kvalitě a správném chodu každé vysoké školy. Přímo postiženi by byli buď pracovníci VŠ snížením mezd, což je ve většině případů nemožné, nebo sami studenti snížením provozních nákladů. Nepřímo by snížení rozpočtu znamenalo cestu k úpadku celého vysokého školství, jemuž se přes slibované změny už delší dobu nedostává financí odpovídajících jeho strategické důležitosti.

Protože nesouhlasíme s navrhovanou verzí krácení rozpočtu vysokým školám na rok 2000, založili jsme iniciativní názorovou skupinu, ochotnou zorganizovat další kroky proti schválení rozpočtu v tomto znění. Jedním z nejdůležitějších kroků je rozšíření petice po všech vysokých školách České republiky. To znamená, že dál je to už jen na nás, na studentech a učitelích, jak velkou podporu a tudíž i účinnost bude naše petice mít. Pokud se totiž neozveme my, nikdo jiný se nás v parlamentu při hlasování o rozpočtu nezastane.

Doufáme, že krácení rozpočtu v této sféře a jeho možné následky vám nejsou, stejně jako nám lhostejné, a že se mezi vámi najdou schopní lidé, kteří nám bez nároku na odměnu (tou bude rozpočet v nezkrácené podobě) pomohou s prezentací našeho apelu a následným sběrem podpisů na jednotlivých fakultách VŠ.

Chceme se tímto připojit k České konferenci rektorů, která proti tomuto návrhu také vznesla protest při 45. zasedání ze dne 18. 11. 1999. Máme podporu akademického senátu FT VUT. Rady vysokých škol, paní senátorky Ireny Ondrové, předsedkyně výboru petičního, pro lidská práva, vědu vzdělání a kulturu. Protože protest, který chceme projevit, má smysl pouze v celostátním měřítku, žádáme vás tímto o včasnou reakci na náš apel.

Pro podrobnější informace se prosím obracejte buď na server @email, nebo na e-mailové adresy jednotlivých zástupců. Jakékoliv reakce, kontakty, případné náměty a dotazy vaší Strany jsou námi vítány a svědčí o tom, že jsme schopni určité formy vyjádření společného nesouhlasu a protestu.

Za názorovou iniciativní skupinu vám předem děkují studenti FT ve Zlíně:

Bukovanová Kristýna (@email)
Skalský Michael (@email)
Brzokoupil Petr
Blažková Pavla, Ing.
Maňas Martin

 


PETICE PROTI NÁVRHU SNÍŽENÍ ROZPOČTU VYSOKÝM ŠKOLÁM

Podle předběžného návrhu státního rozpočtu Ministerstva financí ČR pro rok 2000 by měl být rozpočet na vysoké školství v ČR zkrácen oproti rozpočtu z roku 1999 o 5,1 %. Toto snížení by se dotklo chodu fakult obecně a zároveň by podstatnou měrou zhoršilo celkovou kvalitu výuky na vysokých školách.

Vzhledem k tomu, že v posledních letech je to právě vysoké školství, jehož rozpočet je soustavně krácen, domníváme se, že už nelze dál pasivně přihlížet. S politováním musíme konstatovat, že současná vláda nedodržuje své programové prohlášení týkající se resortu školství ani v základních bodech; to jest:

„Prioritu vzdělávání vláda konkrétně promítne do své rozpočtové politiky posilováním kapitoly školství s cílem dosáhnout do roku 2002 jejího 6% podílu na HDP. Navýšené rozpočtové zdroje budou určeny zejména pro:

  • rozvoj vědy a vysokého školství;
  • řešení motivace a mzdové situace pedagogických pracovníků;
  • řešení dlouhodobého deficitu a stabilizaci situace v oblasti provozních nákladů;
  • posílení investic do infrastruktury.“
     

(Programové prohlášení vlády ČR ze srpna 1998)
 

Takovéto jednání vlády je poslední kapka, poslední etapa procesu, který by se již v blízké budoucnosti mohl negativně odrazit na celkové úrovni vzdělanosti v ČR.

Přestože považujeme snižování deficitu státního rozpočtu za nezbytné, myslíme si, že tak razantní škrty právě v oblasti vysokého školství jsou naprosto nepřípustné. Ve společnosti, ve které jsou a budou znalosti obyvatel klíčovou devizou každého národa, by bylo krácení rozpočtu pro vysoké školství nevratnou chybou, která se může za několik let projevit na postavení ČR v Evropě i ve světě. Fakt, že vzdělání patří mezi nejcennější hodnoty kulturní lidské společnosti, si uvědomují všechny státy Evropské unie a svojí politikou to dokazují. Přístup ČR k problematice vysokého školství je v tomto ohledu zcela v rozporu s naším směřováním do EU.

Myslíme, že je potřeba, aby i studenti k tomuto problému zaujali své stanovisko. V návaznosti na článek v MF Dnes (16. 11. 1999) a po konzultaci s vedením Petičního výboru pro lidská práva, vědu, vzdělání a kulturu Senátu ČR vznikla iniciativní názorová skupina, která s tímto návrhem rozpočtového škrtu vyjádřila svůj ostrý nesouhlas a je připravena proti němu podnikat razantnější vystoupení. Tím spíše, když Česká konference rektorů vysokých škol vznesla protest proti tomuto kroku Ministerstva financí ČR, ke kterému se tímto připojujeme i my, studenti.

Vyzýváme proto kolegy z ostatních vysokých škol a všechny občany ČR, aby se připojili k této protestní akci svým podpisem na petiční listině a případně nám sdělili své stanovisko.

My, studenti, jsme připraveni koordinovat následné akce, přispívat k publicitě a organizovat.

Studenti FT VUT ve Zlíně
Kristýna Bukovanová
Petr Brzokoupil
Michael Skalský
Pavla Blažková, Ing.
Martin Maňas
Lumír Kajnar

Ve Zlíně 22. listopadu 1999
Kontakt: @email

Vytvořeno: 10. 12. 1999 / Upraveno: 13. 12. 2018 / prof. MUDr. Martin Bojar, CSc.